Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan kadın girişimcilere eğitim desteği

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Teknik Destek Programı kapsamında Hakkari’de bulunan Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi üyelerine, uygulamalı girişimcilik eğitimi veriliyor. 

Kadın girişimcileri desteklemek amacıyla çıkılan bu destek programıyla, Hakkari’de bulunan Çiçeklerin Özü Kooperatifi üyelerine girişimcilik hakkında eğitimler veriliyor. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı desteğiyle sürdürülen bu projede, kadın girişimcilerin ülke ekonomisine katkıda bulunabilmeleri amaçlanıyor.

Eğitimin finansman desteğini sağlayan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turğay, “2017 yılı içerisinde Şemdinli ilçesi ve Derecik beldesinde 10, Yüksekova ilçesinde 20, Çukurca ilçesinde 5, Hakkari il merkezinde 17 ve Kırıkdağ ile Çanaklı köylerinde verilen eğitimler de dahil olmak üzere toplam 54 sınıfta uygulamalı girişimcilik eğitimi veriyoruz. Hakkari genelinde kadın girişimci, genç girişimci ve engelli girişimci olmak üzere toplam bin 620 kişi, DAKA desteğiyle sağlanan eğitimlere katılmıştır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi alan girişimci kadınları kutluyor ve başarıların devamını dilerim” ifadelerinde bulunuyor.

Verilen eğitimler sonucunda kadınlar, kendilerine olan güvenlerini tazelerken, iş fikirlerini geliştirme konusunda da eğitmenlerden destek görebiliyorlar. Kırıkdağ köyündeki eğitimlere katılan kadınlar, verilen eğitimlerin kendilerini geliştirdiklerini ve bu durumdan memnun olduklarını dile getiriyorlar.

Eğitimler sonrasında kendi iş yerlerini açmak isteyen kadınlar, KOSGEB desteğiyle hibe desteği de alabiliyor. Eğitimlere katılan kadınlar hayallerindeki iş yerini açmak için, KOSGEB‘e başvurarak 50 bin TL geri ödemesiz, 100 bin TL geri ödemeli sabit yatırım desteği alabiliyor.

Girişimciliğin yaygınlaşması ve kadın girişimci istihdamın arttırılması amacıyla hayata geçirilen projeye başvurular, 14-17 Aralık tarihleri arasında Kırıkdağ köyünde, 18-21 Aralık tarihlerinde Çanaklı köyünde, 22-29 Aralık tarihleri arasında ise Hakkari merkez ilçesinde gerçekleştirilecektir.