Çözümsüz soru bırakmayacak bir uygulama

Eğitim sistemi gereği bir çok sınavdan geçiyoruz. Sınavlarda başarılı olabilmek için çeşitli yöntemler deneniyor, çok sayıda soru çözmek zorunda kalıyoruz. Peki cevapsız kaldığınız sorularda artık bir yardımcınız var desek?

Bir Bilene Sor platformu öğrencilerin bulunduğu bir WhatsApp gurubundan yola çıkılarak yapılmış bir uygulama. 2015 yılında Gökhan Alpaslan tarafından yapılan bu uygulama, zaman içinde bir çok öğrencinin de kurtarıcısı olmuş.

Sınava hazırlanan öğrencilere yardımda bulunan bu uygulamanın basit bir mantığı bulunmakta. Öğrenciler yapamadıkları soruların fotoğraflarını çekerek uygulamaya yüklüyor. Öğretmenler ya da öğrenciler de bu soruyu çözerek cevabını paylaşıyorlar.

Uygulamanın en güzel yanlarından biri de öğrencilerin birbirine yardım edebilmesi. Bir kullanıcının paylaştığı soruyu diğer bir öğrenci çözerek puan ya da ödül kazanabiliyor. Bu sayede hem kendini geliştiriyor, puan kazanabiliyor, hem de başka bir öğrenciye de yardımda bulunmuş oluyor.

Uygulamanın diğer benzer uygulamalardan bir farkı da var. Bu da akıllı rehberlik sisteminin oluşu. Yapay zeka kullanılan uygulamada, öğrencinin kişilik ve seviyesi analiz edilerek öğrenciye uygun bir rehberlik paketi hazırlanıyor. Buna göre haftalık, aylık bir çalışma programı hazırlanıyor. Öğrenciler programlarında başarılı olduğu taktirde de hediye paketlerinden kazanma şansını yakalıyorlar.

Uygulama tamamen ücretsiz ve gelir elde eden bir girişim değil. Fakat yatırımcıların desteği artarsa öğrenciler için hazırlanan başarı paketleri çeşitlendirilip artırılabilmektedir. En çok da bu yüzden, bu ve bunun gibi eğitime yönelik girişimler firmalar tarafından desteklenmelidir.

Girişim hakkında daha fazla bilgi için websitesini ziyaret edebilirsiniz.