code.yapıkredi Hackathon’a başvurular başladı

Banka API’larını kullanarak fintech ve bankacılık ekosistemine yön verecek öğrenci ve genç girişimcilerin fikirlerini yarıştırdığı code.yapıkredi Hackathon etkinliğine başvurular başladı.

code.yapıkredi Hackathon‘a katılanlar, 48 saat içinde fikirlerini prototipe dönüştürme fırsatı elde ediyor. Etkinliğe 17-28 Kasım tarihleri arasında başvuru yapılıyor. Başvuruların 28-30 Kasım tarihleri arasında değerlendirilmesinin ardından seçilen başvurular 8-10 Aralık’ta gerçekleşecek code.yapıkredi Hackathon’a katılmaya hak kazanacak.

8 Kasım saat 19:00’da gerçekleşecek kayıt ve kokteylin ardından saat 20:00’de oryantasyon gerçekleşecek. Saat 21:00’de API’ların tanıtılması ve 21:30’daki design thinking eğitimine teşrif eden katılımcılar, saat 22:00’de Hackathon’a başlayacak. Etkinliğin 2. Gününde katılımcılar saat 9:00’da kahvaltı etmesinin ardından saat 10:00’daki MVP mini çalıştay’a katılacak. Saat 11:00’de gerçekleşecek mentor desteğinin saat 13:00 öğle yemeği yenilecek ve katılımcılar saat 19:00’a kadar kodlamayı sürdürecek. Saat 19:00’da yenilen akşam yemeğinin ardından saat 23:00’te gün sonu değerlendirmeleri yapılacak. 3. ve son günde ise saat 9.00’da yapılan kahvaltının ardından saat 10:00’da Pitch mini çalıştay’ın ardından saat 13:00’de öğle yemeğine katılacak. Katılımcılar, yemeğin ardından saat 14:00-17:00 arasında sunum hazırlığı ve provaları gerçekleştirecek. Saat 17:00-19:30 arasında yapılan juri sunumlarının ardından ödül töreni gerçekleşecek ve saat 20:30’daki happy hour ile code.yapıkredi Hackathon etkinliği sona erecek.

Fintech alanında teknolojik ve yenilikçi çözümler üretecek fikir sahibi  18 yaşından büyük üniversite öğrencileri ve girişimciler code.yapıkredi üzerinden başvurabilirler. Katılımcılar en az 2 kişilik takımlar halinde başvurabilirler. Ekip olarak yapılan başvurularda ekip adına bir kişinin başvuru yapması yeterlidir, ancak başvuru formunda takım üyelerine ait detay bilgiler mutlaka verilmelidir. Hackathon sırasında projenin işleyen bir prototipini üretmeniz (programlama), satışa sunulduğunda nasıl görüneceğini (ürünleştirme) ve nasıl pazarlanabileceğini (pazarlama) belirlemeniz istenecektir. Uygulamaların en az bir Yapı Kredi API’ı kullanılacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Hackathon’da ortaya çıkan fikir/projeler Yapı Kredi tarafından seçilen jüri çeşitli kriterlere göre değerlendirilecektir. Başvurular belirtilen fikrin özgünlüğü, takım ve ya bireysel olarak sahip olunan yetkinlik, Fikrin uygulanabilirliği, fikrin finansal müşteri gereksinimlerine mevcut teknolojiler üzerinden çözüm yaratıyor olması ve Yapı Kredi API’larının proje içerisinde kullanılabilirliği açısından değerlendirilecek olan katılımcılar, kendi ekipmanlarını (bunlarla sınırlı olmaksızın bilgisayar, uzatma kablo, çoklu güç çıkışı vb.) ve projelerine göre ihtiyaç duyacakları yazılımları getirmelidir. Etkinlik sırasında katılımcılar kendi ekipmanlarından sorumludurlar.

Yarışmanın sonunda birinci ekibe 15.000 TL ve code.yapıkredi Fintech Hızlandırma Programına Katılım Hakkı (12 hafta boyunca girişimcilik eğitimleri, finansal rehberlik, girişim kurmaya yardımcı olmak üzere mentörlük desteği), ikinci ekibe 10.000 TL ve üçüncü ekibe 5.000 TL para ödülü verilecektir.

code.yapıkredi Hackathon’un Jüri Üyeleri

  • Yapı Kredi Genel Müdür Vekili Niccolo Ubertalli
  • Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan
  • Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan
  • Inventram CEO’su Cem Soysal
  • Bankalararası Kart Merkezi CEO’su Soner Canko
  • iyzico CTO’su Hakan Erdoğan
  • startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal
  • KoçSistem CEO’su Mehmet Ali Akarca
  • Hürriyet Teknoloji Editörü Ahmet Can