Çin’de ‘Startup Dostu’ yeni düzenlemeler

Çin’de girişimciliğin teşvik edilmesine yönelik atılan adımların daha da artırılması kararı alındı.

Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi Çin’de istihdam, teknolojik yeniliklerin ve endüstriyel büyümenin geliştirilmesi için kitlesel girişimciliğin teşvik edilmesi yönündeki çalışmaların artırılması kararı alındı.

Çin Başbakanı Li Keqiang’ın (Li Kıçiang) liderlik ettiği toplantıda alınan kararda inovasyon, kalkınmanın temel itici gücü ve modern ekonomik sistemin stratejik bir dayanağıdır. Çin hükümeti inovasyon ve girişimciliğe büyük önem vermektedir ifadeleri kamuoyuyla paylaşıldı.

Girişimciliğin desteklenmesine yönelik ‘daha fazla adım’ atılacağı kaydedildi. Bu adımlar arasında, yeni işletme açılışlarının kolaylaştırılması, göçmen işçiler için destek ve hizmetlerin iyileştirilmesi gibi konuları kapsıyor.

Aynı zamanda bir ekonomist olan Li Keqiang tarafından yapılan açıklamada girişimcilin ve inovasyonun geliştirilmesinin altında yatan amacın ekonominin daha yenilikçi bir hale getirilmesi ve özellikle üniversite mezunları için kaliteli kalkınmanın teşvik edilmesi olduğunu belirtti.

Günde 18 bin 100 şirket kuruluyor…

2015 yılından beri büyük bir ivmeyle artan Çin’deki girişimcilik teşvikleri, çok sayıda seçkin şirketin ortaya çıkışıyla etkisini gösterdi. Paylaşılan bilgiye göre Asya ülkesinde 2018’in ilk yarısında günde ortalama 18 bin 100 yeni şirket açıldı.