Büyükanne tarifiyle gelen girişimcilik hikayesi

Fraser Doherty’in bu girişimi aslında hepimize örnek olabilecek cinsten bir girişim. Herkesin büyüdüğünde çevresine anlattığı hikayelerinin başkahramanları olan büyükannelerimiz, Fraser Doherty’in girişiminin de esin kaynağı olmuş.

Fraser Doherty’in büyükannesinin yapmış olduğu reçeller hep ilgisini çekmiş. Çocuk yaşta büyük bir ilgi ile bu reçellerin tariflerini öğrenmeye çalışan Doherty’nin aklında hep bu reçelleri bir gün satabileceği fikri yatıyormuş. Tarifleri öğrenmeye başladıktan sonra okul çıkışları ve haftasonları yaptıkları reçelleri Edinburgh çevresindeki yerlere satmak için çalışmış.

Yaptığı reçelleri satabildiğini fark eden Doherty, daha büyük bir market ile anlaşma kararı almış ve bir marketler zinciri ile görüşmüş. Bu görüşmeden sonra Fraser, reçel kavanozlarının etiket tasarımları için bazı firmalar ile görüşmeye başlamış. İlk düşünülen tasarım market zinciri tarafından beğenilmeyince Fraser daha basit bir tasarım ile reçellerini sunmuş. Waitrose ile yaptıkları anlaşma ile Fraser’ın ürettiği SuperJam markalı reçeller, Birleşik Krallık’ta bir çok markette satılmaya başlamış.

Satışa çıkan bu reçellerin en önemli özelliği ise %100 meyveden yapılmasının yanı sıra içerisinde şeker ve katkı maddesinin olmayışıdır. Genç yaşında kurduğu bu girişim ile bir çok ödüle layık görülen Fraser, daha sonrasında büyükannesi ile, reçellerin tariflerinin de bulunduğu bir yemek kitabı yayınlama kararı almışlar. Yemek kitaplarından gelen gelirin bir çoğunu yaşlılar için yaptıkları “superjam tea parties” adındaki sosyal bir etkinliğe fon olarak ayırmışlar26.

Çocuk yaşta başlayan bir arzuyu büyük bir girişime çeviren Fraser Doherty, genç girişimciler için de bir örnek. Çünkü bu girişimi hayata geçirmeden önce, etrafındaki yetişkinlerin yaptıkları işten zevk almadıklarını fark ederek bunun için bir yol aramış ve bu sayede kendi girişimini kurmuş.

SuperJam girişiminin hikayesini detaylıca öğrenmek ve ürünler hakkında daha fazla bilgi almak için websitesini ziyaret edebilirsiniz.