BİGG Programı sonuçları açıklandı

TÜBİTAK ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde gerçekleşen 2017 Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı sonuçları açıklandı.

TÜBİTAK‘ın düzenlediği Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında 20 uygulayıcı kuruluştan biri olan TEB, bu yıl da birçok girişimin başvurusunu kabul etti. Bu yıl ikincisi düzenlenen Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı ile onlarca girişimci başvuruda bulundu.

İkinci kere düzenlenen Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı ile TEB, açıklanan sonuçlara göre, 40 girişimci ile en çok destek veren uygulayıcı kuruluşlardan biri olmaya da hak kazandı.

Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı için bu yıl TÜBİTAK tarafından girişimciler için iki kere çağrıda bulunuldu. Bu süre zarfı içinde, TEB’e toplam 1400 kişi başvuruda bulunuldu. TEB tarafından kabul edilen girişimciler, TEB’in sağladığı birçok hizmetten de faydalanabildiler.

TEB tarafından kabul edilen girişimciler, TEB Girişim Evi StepUP Programı kapsamında birçok eğitime tabii tutuluyor. Gelişim Eğitimleri, Girişimcilik Eğitimleri, Teknik Eğitimler ve Uygulama gibi eğitim desteği alan girişimciler, TEB Girişim Evi ile hazırladıkları iş planlarını BİGG jürisine ilettiler.

İki dönem kapsamında birçok girişimcinin başvuruda bulunduğu BİGG Programı için TÜBİTAK‘a iletilen iş planları jüri tarafından değerlendirildikten sonra, elemeleri geçen girişimciler 150.000 TL’lik devlet desteği almaya hak kazandılar.

Programa, Denizli, İstanbul, İzmir, Trabzon, Ankara, Edirne, Çanakkale, Hatay, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ olmak üzere 12 ilden toplam 40 girişimci hibe almaya hak kazandı. İllerinde TİM-TEB girişim evi olmayan girişimciler ise online eğitimler alarak programı tamamladılar.

2017 yılında TÜBİTAK, BiGG programı kapsamında Türkiye genelinde toplam 426 girişimciye destek oldu.

Birçok girişimciye eğitim ve mentorluk hizmeti sağlayan TEB firmasından, KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, düzenlenen program hakkında şu ifadelerde bulundu.

“Danışman Banka’ anlayışımızla ülkemizde girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Bu kapsamda bünyesinde girişimcilik ekosistemine özel sinerji oluşturan tek bankayız. Girişim Bankacılığı ile girişimcilere elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadar her konuda yol gösteriyoruz. Desteklediğimiz girişimcilerin başarıya ulaşması bizleri ayrıca gururlandırıyor ve doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.”