Big Bang 2017 Girişimcilik Yarışması’nda İSO’dan girişimcilere ödül

İTÜ girişimcilik kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek tarafından düzenlen Big Bang Startup Challenge birçok firma ve girişimciliğe ev sahipliği yaptı.

Düzenlenen etkinlikte katılımcı yoğunluğu dikkat çekti. Birçok firmanın katıldığı etkinlikte, girişimciler de ödüllendirildi. İSO tarafından 200 bin TL değerindeki Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü’nü Nanomik, Simularge ve Hagelson projeleri almaya hak kazandı.

İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen Big Bang 2017 Girişimcilik Yarışması‘nda, İSO Geleceğin Sanayici Büyük Ödülü’ne layık görülen Nanomik, Simularge ve Hagelson projeleri, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından proje sahiplerine takdim edildi. Bahçıvan proje sahiplerine ödül verdikten sonra şu ifadelerde bulundu;

“Bir Çin atasözü vardır, ‘bir yıl sonrasını düşünüyorsan pirinç ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan da insan eğit.’ Bu atasözünün ne kadar doğru olduğunu Big Bang bize gösteriyor.Biz sanayiciler önce hayal ederiz, sonra hayalimizi projeye dönüştürür, ardından yatırım yapar, üretim sonunda da ürün elde ederiz. Elde ettiğimiz ürün de bizim mutluluğumuz olur. Girişimcilerimiz ile de Türkiye’nin geleceğine umutlu yolculuk yapacağımıza olan inancımız tam. İSO olarak üç yıldır Big Bang’e verdiğimiz destekten dolayı mutluyuz, elde edilen sonuç ne kadar doğru bir iş yaptığımızın kanıtı.”

İSO tarafından 100 bin TL’lik para ödülüne layık görülen Nanomik projesi, küflerin meydana getirdiği toksik madde olan mikotoksin oluşumunu engelleyip doğal gıda koruyucu üretiyor. Bu sayede mikroorganizmalar için savunucu ürünler geliştirerek ihracatta ortaya çıkan kayıpları azaltmayı amaçlıyor.

50’şer bin TL’lik para ödülünü almaya hak kazanan projelerden biri olan Simularge da, mühendislik simülasyonu yazılımı ve e-ticaret platformunu, web ve mobil uygulamalar aracılığıyla her seviyeden gelir düzeyine sahip şirketlerin kullanımına sunuyor. Diğer 50 bin TL’lik para ödülünün sahibi olan Hagelson ise, otel, kurumsal bina ve fabrikalardaki atık halıların geri dönüşümü ile yeniden kullanılabilir plastik hammaddesi üreterek çevreci bir girişim oluşturuyor.

İSO, proje sahiplerine verdiği para ödülü dışında, İSO Değerlendirme Komitesi tarafından belirlenen 13 projeye de çeşitli desteklerde bulunacağını bildirdi. İSO Koza programı olarak adlandırılan bu program ile, proje sahipleri sanayici mentörlüğü, müşteri eşleşmeleri, tedarikçi eşleşmeleri, eğitim, danışmanlık, paylaşımlı ofis ve yurt dışı fuar destekleri eğitim ve desteklere de sahip olabilecek. Bunların yanı sıra, İSO Koza programı, belirlenen proje sahiplerinin şirket kurmalarında da destek olacağını açıkladı.

İSO Değerlendirme Komitesi tarafından seçilerek İSO Koza programına girmeyi hak kazanan projeler ise, Nanomik, Simularge, Hagelson, Physhome, Porima-3D Filament, Stüdyo Referans Telegrapher Labs., Axolot Bio, Starter, Lumos, Gom, Macrostatic, Kompakt Mikro Kojenarasyon ve Mobilya Takip oldu.