Aydın’dan bir kadın girişimci

Girişimcilik, hayali gerçeğe dönüştürmek olabilir. Belki de çoğu insanın “sen yapamazsın onu” dediği şeyleri hayata geçiren kişilerdir girişimciler. Bazen de girişimci, herkesin gözünün önünde olanı farklı şekilde sunup, yeni bir ürün ortaya çıkarır.

Dediğimiz gibi girişimciliği ya da girişimciyi tam olarak tanımlayamayız. Kimisi yıllarca yıllar düşünerek tasarladığını gerçeğe dönüştüren kimisi de gözünün önündeki şeyi pazarlamasını iyi bilendir. Size bahsedeceğimiz bu girişim de aslında gözümüzün önünde olan, tanıdığımız, bildiğimiz bir ürünü bize farklı şekilde sunabilmeyi başarmış bir anne – kız başarı öyküsünden ibaret.

Semra Ünal, Aydın‘ın Kuyucak ilçesinde yaşayan, 41 yaşında ve 3 çocuk annesi olan bir kadın. Geçimlerini çiftçilikle sağlayan Ünal ailesi, sattıkları taze incilerden kalanları değerlendirmek istemişler.

Sattıkları incirlerden artan kalanları, ince dilimler halinde kesip kurutup incirlerin bu şekilde satılıp satılmayacağını denemişler. Çocuklarıyla beraber, ince dilimler halinde kesip kuruttukları incirler epey bir beğeni almış. Bunun üzerine Ünal ailesi “Cennetten Gelen Tatlar” isimli bir proje hazırlayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Projesi’ne katılarak hibe desteği kazanma şansı yakalamışlar. Bu hibe sonucunda mahalledeki 5 kişiye de istihdam sağlamışlar.

İnternet sitesi üzerinden incir cipslerini sattıklarını belirten Ünal, geçen sene 25 liradan 400 kilo ürün sattıklarını söylüyor. Girişimlerinin talep gördüğünü ve bu durumdan memnun olduklarını belirten aile, incir cipslerini yurt dışında da tanıtıp gelirlerini arttırma planları olduğunu belirtiyorlar.

Umarız ki bu girişim tarım ile uğraşan diğer kişiler için de örnek olur. Son olarak da bir kadın girişimci olan Semra Ünal ve ailesine Startup Dostu olarak tebriklerimizi iletiyoruz.