Aldıkları dev yatırımlar, bu 10 şirketi kurtarmaya yetmedi

Startup dünyasında oldukça hareketli bir yıl olan 2017’de üç çeyreği geride bıraktık. İnişli çıkışlı bir seyir izleyen 2017 yılında bazı girişimler hızla yükselirken, bazıları ise aldıkları büyük yatırımlara rağmen ayakta kalmayı başaramadı.

TechCrunch, 2017 yılında bugüne kadar başarısız olan şirketler arasında en yüksek finansman alanları listeledi. Bu şirketler, girişim sermayedarlarından ve bankalardan toplamda 1,7 milyar dolarlık fon almıştı.

Neyse ki tümü yıkıma uğramadı: Bazıları gerekli tecrübeyi kazandı ve çıkarması gereken dersi aldı. Kurucular, geliştiriciler ve pazarlamacılar sadece başarısız olmuş bir girişimden elde edilebilecek tecrübeye sahipler.

Beepi

Şubat 2017’de faaliyetini durduran Beepi, 35 yatırımcıdan 5 oturumda toplamda 148,95 milyon dolar yatırım almıştı.

Beepi iyi bir fikirler kurulmuş girişimlerin en iyi örneklerinden biri – insanların ikinci el araba alıp satabilecekleri, ve yeni sahibine Beepi yoluyla aracılara hiçbir komisyon ödemeden teslim edebilecekleri bir pazar yeri. Fakat şirketin yönetim konusunda sıkıntıları vardı.

Geçen oturumlarda Yuri Milner, Comerica, Redpoint, Foundation Capital, Sherpa Capital ve Fabrice Grinda dahil 35 yatırımcıdan fon alınca değeri yaklaşık 560 milyon olarak açıklanmıştı.

HomeHero

Şubat 2017’de faaliyetini durduran şirket 7 yatırımdan 3 oturumda toplamda 23,02 milyon dolar yatırım almıştı.

HomeHero tıbbi olmayan ev bakımı sağlayamayacak duruma geldikten sonra Şubat 2017’de kapandı. Şirket bakıcıları ihtiyacı olan ailerle birleştirmek için 23 milyon dolar elde etmişti. Bu amaç yolunda birçok hastane ile işbirliği yaptı ve HomeHero tarafından görevlendirilen bakıcıların kontrolü altında insanların sağlık durumlarını takip etmelerini sağlamak için bir hizmet başlattı.

Asıl hedef şirketin hizmet bedellerini de azaltabilecek olan sigorta şirketleriyle çalışmaktı fakat işler şirketin istediği gibi gitmedi.

Auctionata

Şubat 2017’de faaliyetini durduran Auctionata 15 yatırımcıdan 6 oturumda toplam 95,65 milyon dolar yatırım almıştı.

Auctionata beklediği finansal düzeye ulaşamayınca şirketin faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Şirket 2012’de kurulduğundan beri sanat eserleri ve koleksiyonların açık artırmalarını canlı yayınlamak için 95 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Şirket kapanmadan önce 2011’deki kuruluşundan beri 44 milyon dolar gelir elde eden Paddle8 ile birleşmişti.

Quixey

Mayıs 2017’de kapanan şirket 4 oturumda 164,9 milyon dolar yatırım almıştı.

Quixey Mountain View merkezli bir mobil arama şirketi olarak kurulmuştu fakat daha sonraları uygulamalar için dijital asistan yapmaya da başladı.

Şirket 164,9 milyon dolar elde etti ve 600 milyon doların üzerinde değer biçiliyordu. Fakat şirket dijital asistanı geliştirdiği sıralarda aynı şekilde Apple ve Google, Viv gibi girişimler ve Samsung da kendi asistanlarını geliştiriyordu.

Yik Yak

Mayıs 2017’de kapanan şirket 9 yatırımcıdan 3 oturumda 73,5 milyon dolar yatırım almıştı.

Bir zamanların popüler anonim sosyal iletişim ağı Yik Yak Mayıs 2017’de faaliyetlerini durdurdu. 2016’nın sonlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre indirme sayısı %76 oranında düştü ve şirket çalışanlarının çoğunu işten çıkarmak zorunda kaldı. Uygulama kullanıcılara anonimlik sunan çoğu mecranın yaşayabileceği sorunları yaşıyordu. Crunchbase’e göre şirket 2013 yılında kuruluşundan beri 73,4 milyon dolarlık risk sermayesi elde etmişti ve değeri 400 milyon dolara yakındı.

Sprig

Mayıs 2017’de kapanan Sprig 26 yatırımcıdan 4 oturumda 56,7 milyon dolar yatırım almıştır.

Kendi yemeklerini hazırlayıp teslim eden girişim Mayıs 2017’de kapandı. 2013 yılında kurulduğundan beri hazırladığı ve teslim ettiği sağlıklı yemeklerden 56.7 milyon dolar gelir elde etmişti. Şirket rakiplerinin çoğu sözleşmeli personellerle çalışırken çalışanlarını tam zamanlı çalıştırmaya başlamış ve bahşişi de eklemişti.

Jawbone

Haziran 2017’de kapanan şirket 19 yatırımcıdan 14 oturumda 590,8 milyon dolar yatırım almıştı ve 400 milyon dolar borca sahipti.

Aksesuar sektöründe birkaç yıl direnen şirket Haziran 2017’de kapatma kararı aldı.

Şirket yıllar içinde Andreessen Horowitz, Sequoia, Kleiner Perkins, JP Morgan, Mayfield ve Khosla gibi yatırımcılar ile çeşitli bankalar da dahil 951 milyon dolar yatırım elde etmişti. Yine de hepsi kaybedilmiş değil. Bilinmeyen yeni bir yatırımcı sayesinde orijinal şirketin arkasındaki birkaç isim Jawbone Health Hub adından yeni bir şirket kurma yolunda.

Hello

Haziran 2017’de kapanan şirket 7 yatırımcıdan 4 oturumda 40,51 milyon dolar yatırım elde etmişti.

Uyku takibi yapan cihaz Sense’in yaratıcısı olan Hello uzun süre bir alıcı aradıktan sonra Mayıs 2017’de kepenk indirdi. Şirket 2015’te Temasek’ten 40 milyon dolar yatırım aldıktan sonra değeri 250 milyon ile 300 milyon dolar arası olarak duyurulmuştu.

Hello giyilebilir olmayan, odanın herhangi bir yerine koyulabilecek, yastığın içine konmak üzere tasarlanmış bir takip cihazına sahip uyku takip cihazları üretiyordu.

Pearl

Haziran 2017’de kapanan şirket 4 yatırımcıdan tek oturumda 50 milyon dolarlık yatırım almıştı. Şirket araç plakalarına takılmak için kameralar üretiyordu. 50 milyon dolarlık yatırım almış olsa da bir senenin ardından Haziran 2017’de kapandı.

Juicero

Eylül 2017’de kapanan şirket 17 yatırımcıdan 4 oturumda 118,5 milyon dolar yatırım almıştı.

Juicero kuruluşunun ardından 16 ay içinde iflas etti. Şirket Google Ventures, Kleiner Perkins ve hatta Campbell Soup Company gibi risk sermayedarlarından 118 milyon doların üzerinde yatırım elde etmişti. Şirket, meyve paketlerinin 400 dolarlık makineyi gerektirmediğini ve elle sıkılabildiğini belirten bir Bloomberg makalesinden sonra oldukça sıkıntılı zamanlar yaşamıştı.