Yerli Drone Arıkovanı’ndan en büyük desteği elde etti

Genç girişimciler tarafından üretilen dayanıklı yerli drone APE X, Arıkovanı’nda en yüksek desteği alan girişim olmayı başardı.

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlanan yerli drone APE X, talep rekoru kırdı. Fonlamaya açıldığı ilk günden beri büyük beğeni toplayan ve hedefi 200 bin TL olan drone, 784 bin TL’lik destek toplayarak, platformdaki en yüksek rakama ulaştı. Muadillerine göre daha etkili, hafif, dayanıklı olan APE X, Turkcell, Arçelik, Softtech, TOBB ETU ve OSTİM büyük kuruluşların da destekleriyle kullanıcıyla buluşmasına gün sayıyor.

Perakende, lojistik, fotoğrafçılık ve sinema gibi pek çok sektörde kendisine yer edinen drone’un yerli versiyonu APE X, ilkokuldan beri arkadaş olan Çağkan Güneri, Selin Orçunsel, Kaan Cevher, Dilbeste Kayıgil ve Kadir Atakan Ata’dan oluşan genç bir ekip tarafından üretildi. 4K çözünürlükteki kamerası ile yüksek kalite görüntü elde etmeyi sağlayan APE X, hafifliğiyle de dikkat çekiyor. Kamera, yarım saaate kadar görüntü almayı sağlıyor Kolay kullanıma sahip olan MIME isimli kumandası ise, hareket sensörlü olarak tasarlanmış. Böylece drone’un nereye gideceğini, kullanıcı sadece kumandayı o yöne çevirerek belirleyebiliyor. Ele rahat oturan, avuç içine sığacak büyüklükteki kumanda hiç kafa karıştırmadan normal bir drone’un yapabileceği her şeyi sağlıyor.

Dayanıklılığıyla da fark yaratan APE X’te en kaliteli drone’larda kullanılan ultrasonik engel tanıma sistemi bulunuyor. Normalde dayanıksız pervaneleri nedeniyle, drone’lar çok çabuk hasar görüp parçalanabiliyor. Çoğu drone’da sadece 1 adet kullanılan engel tanıma sisteminden, APE X’te 4 adet bulunuyor.

Drone etrafında ve altında yer alan sensörleri sayesinde etrafında bulunan engelleri tanıyor ve kumandadan komut verilse bile konumunu ayarlayarak engellere temas edilmesini engelliyor. Böylece ürünün parçalanması neredeyse imkansız duruma geliyor. Ayrıca mobil uygulama üzerinde de drone takip edilebiliyor.