Yerli drone Ape X’e 783 bin TL’yi aşkın destek

Yerli drone Ape X için yürütülen fonlama çalışmaları rekor seviyeyle tamamlandı.

“Türkiye’nin kitlesel fonlama platformu” söylemiyle birçok girişime destek sağlanan Arıkovanı’nda yerli drone projesi Ape X için 783 bin 955 TL destek toplandı. Tamamlanan sürede hedeflenen 200 bin TL’lik hedefin 4 katına yakın destek gören ve Ape Drone Teknolojileri tarafından geliştirilen drone projesi için şimdi sırada üretim, ardından da satış aşamaları var.

Arıkovanı kitlesel fonlama mekanizması açısından bir rekor anlamı da taşıyan proje için üretim aşamasının Kırıkkale’de kiralanan 2000 m2 alana sahip fabrikada gerçekleştirileceği kaydedildi. Gereken parçaların tedariği noktasında yerli üretime ağırlık verileceği, önümüzdeki ay Asya’ya yapılacak ziyaretle buradan da bazı teknoloji bileşenlerinin tedariğinin sağlanacağı belirtildi.

İlk aşamada Temmuz ayına kadar toplamda 1000 adet üretilmesi planlanan Ape X için fiyat etiketi ise 2 bin 500 TL olacak. Model, Arıkovanı kampanyasında 1300 TL’ye satılmıştı.

‘Yerli drone’ Ape X, 60 fps hızda 4K çözünürlükte görüntü kaydına imkan tanıyan, 3 eksenlde gimbal kamera sabitleyicisine sahip bir aygıt. Mime kumandasıyla kontrol ediliyor ve 4.000 mAh pil kapasitesiyle geliyor.

İlgi çekici bir özellik olarak aygıtın üzerindeki kamera, drone’dan ayrılarak tıpkı bir aksiyon kamera gibi kullanıma da olanak tanıyor.

Önümüzdeki aylarda Turkcell ve Arçelik mağazalarında satışlarına başlanması beklenen Ape X’in FNSS Savunma Sistemleri’yle de anlaşma yaptığı biliniyor.