Wal-Mart neden VR girişimi satın aldı?

Ünlü perakendeci bir sanal gerçeklik mağazası kurmak mı istiyor?

Yıllık yarım trilyon dolara yakın gelir elde eden perakende mağazalar zinciri Wal-Mart, fiizksel mağazalar ve web platformları için sanal gerçeklik (VR) araçları geliştiren Spatialand adlı girişimi satın aldı.

Söz konusu girişim, mevcutta fiziksel satış yapan şirketlerin, bunu VR deneyimine dönüştürmesi yönünde yazılım araçları üretiyor.

Anlaşmanın şartları ve geleceğe dair projeler hakkında bir açıklama yapılmadı, ancak Spatialand’ın mevcut CEO’su görevinden ayrıldı, ayrıca Spatialand’in yaklaşık 10 çalışanı da Wal-Mart’a geçti. Standarda çok yakın bir gelişmeler zinciri özetle.

Peki Wal-Mart, Spatialand‘i neden bünyesine kattı? Aslında yanıtı son derece açık bir soru…

Alibaba ve Amazon.com’la rekabet her perakendecinin rüyası, Wal-Mart’ın buna açık bir potansiyele sahip olduğunu görmek mümkün. Bununla birlikte her iki dev e-ticaret platformu da VR alanına bolca yatırım yaptı. Şimdi son satın alma ekseninde sıra Wal-Mart’ta gibi görünüyor.

Tüketiciler, her ne kadar VR ile alışveriş deneyimine henüz yeterince hazır olmasa da gelecekte bunun değişmeyeceğini düşünmek zor. Wal-Mart, yakın veya uzak vadede ama bir şekilde sanal gerçeklik ile alışveriş deneyimini sunabilir…