Volvo girişimlerle yakın olmak için bir yatırım fonu kurdu

İsveçli otomobil üreticisi,  dünyanın dört bir yanında bulunan girişimlerin potansiyellerine ulaşması amacı ile Volvo Cars Tech Fund isimli yeni bir yatırım fonu kurdu.

Şirket, bu fon ile yapay zeka, elektrifikasyon, otonom sürüş ve dijital mobilite hizmetleri gibi sektörü dönüştüren stratejik teknoloji eğilimlerine yatırım yapmayı hedefliyor. Fondan yarararlanan girişimler, pazara çıkarken, Volvo‘nun pazar tecrübesinden de yararlanabilme şansı elde ediyor. Ayrıca Volvo, girişimlere Çin’deki otomobil ve teknoloji ortaklarının global ağına katılma imkanı da sunabilecek. Böylece girişimler, küresel açıdan potansiyel en büyük otomobil pazarı Çin’e erişim elde etme fırsatı yakalayabilecek.

Volvo Cars Tech Fund, ilk stratejik yatırımını Silikon Vadisi’nde bulunan bir teknoloji şirketine yaptı. Tohum yatırım alan bu girşimin ismi henüz açıklanmamış olsa da, şirketin gelişmiş sensörler üzerinde yoğunlaştığı biliniyor. Bu arada kurumun CEO’luğuna,  Volvo Cars Silikon Vadisi Teknoloji Merkezi‘nde, Stratejik Ortaklıklar Başkan Yardımcısı görevini üstlenen  aynı zamanda girişimlere danışmanlık hizmeti de veren Zaki Fasihuddin‘in atandığını belirtmekte fayda var.

Fasihuddin, yaptığı basın açıklamasında,  “Yeni teknolojilere, yeteneklere ve stratejik erişimi bize sağlayacak şirketlere yatırım yapmaya çalışıyoruz” dedi. Fasihuddin’in açıklamalarından da anlaşıldığı gibi Volvo, değer yaratma potansiyelini gördüğü girişimlere hem finansal olarak hem de tecrübesini ve ağ bağlantılarını açarak destek olacak.