Türkiye’den Çin’e teknoloji elçileri gidiyor

Çinli bilgi ve iletişim şirketi Huawei, 9-23 Eylül gerçekleştirilecek sosyal sorumluluk projesi “Geleceğin Tohumları 2017 Programı” için Türkiye’den 10 öğrenciyi Çin’e götürecek.

Ülkemizden bu programa katılacak 10 üniversite öğrencisi Çin’de alacağı teknoloji eğitimiyle Türkiye’nin bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünün nitelikli uzmanlarında bir olmaya fırsatını elde edecek. 10 öğrenci arasında yer alan Altınbaş Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi Tutku Çakır Türkiye’nin teknoloji elçisi olacağını söyledi.

Tutku Çakır yaptığı açıklamada bu projeyi hocası vasıtasıyla öğrendiğini, özgeçmişini göndermesinin ardından telefonla mülakata girdiğini söyledi. Mülakat sonucunu başarıyla geride bırakan Çakır, genel yetenek sınavlarına girdiğini ve yeniden İngilizce mülakat yapıldığını söyledi. Bunun ardından yazılı sınavlara giren Çakır, bu sınavları da geride bırakarak Çin’e gitmeyi hak kazanan 10 öğrenciden biri olduğunu öğrendi.

Mülakat esnasında sorulan soruları da anlatan Tutku Çakır, Çin kültürüne olan ilgisini, Çin’ gitmesi durumundaki heyecanını, not ortalamasını, okuduğu bölüme olan ilgisini ve gelecek planlarının sorulduğunu söyledi.

Çin’de gerçekleşecek olan eğitimi anlatan Tutku Çakır, Çin yemeği kültürünün yanında bu programa katılmayı hak kazanan diğer kültürleri de tanıma fırsatı yakalayacağını söyledi. İlk haftada Pekin’e gidileceğini, Çince öğrenilmesinin ardından Çin’de bulunan Çin Seddi ve Yasak Şehir gibi kültürel yerlerin gezileceğini söyledi. İkinci hafta ise Shenzhen gidilip, bazı teknik bilgilerin öğrenileceğini söyledi. Bunun ardından katılımcılar, gruplar halinde kendi baz istasyonunu kurmaya çalışacak. Tutku Çakır, son olarak Türkiye ile Çin arasında gerçekleşecek olan teknoloji iş birliğinin bir parçası olmaktan duyduğu heyecanı belirtti.

Altınbaş Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Oğuz Bayat, Çin ve Türkiye arasında özellikle teknolojik çalışmalara dahil olabilmesi için global sorumluluk projesi adı altında bir yarışma düzenlendiğini ve üniversitelerinde bulunan başarılı, not ortalaması yüksek öğrencileri yönlendirdik söyledi. Öğrencilerini mülakattan geçirdiklerini söyleyen Bayat, mülakatta Tutku’yu seçtiklerini söyledi. Bayat, bu programa sanayi ile iş birliğini anlayabilecek ve bu konuda ilerleyebilecek öğrencilerin tercih edildiğini belirtti. Öğrencilerini yetiştirirken verilen örneklerin endüstriyel çalışmalarla alakalı olduğunu ve verilen projelerin de sanayinin problemleriyle ilgili olduğu için öğrencilerini bu vizyonda yetiştirmeye çalıştıklarının altını çizdi. Bayat, bu metodda yetiştirilen öğrencilerinin sanayide daha çok takdir gördüğünü söyledi.

Programın daha önceki yıllarında 4 üniversiteden 15 öğrencinin katılımıyla gerçekleşiyordu. Yeni dönemde ise Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nden oluşan7 üniversiteden 10 öğrencinin katılımıyla başladı. Üniversite öğrencileri Çin’e giderek, bu ülkenin kültürünü tanıma ve teknoloji eğitimi alma imkânı buluyor.

Programın kültürel ayağı Pekin’de, teknik aşaması ise Shenzhen’de gerçekleşecek. Öğrenciler, Shenzhen’de teknoloji eğitimi alacak ve Huawei’nin ana merkezini ziyaret etme imkanına sahip olacak.