Türkiye’de kişi başına düşen girişim yatırımı rakamı açıklandı

Özyeğin Üniversitesi’ndeki etkinlikte konuşan Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin, Türkiye’deki güncel girişim yatırımlarına ilişkin dikkat çekici bilgiler paylaştı.

Özyeğin Üniversitesi’nde Türkiye Girişimcilik Ekosistemi Hakkında Güncel Veriler başlıklı bir konuşma yapan üniversitenin Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin, ilginç bilgiler paylaştı.

Elgin, Avrupa’da kişi başına düşen girişim yatırımı miktarının artık ölçüldüğünü belirterek, örneğin Birleşik Krallık’ta bu rakam 128 dolar, dedi. Yoğun bir katılımcı önünde konuşma yapan Girişimcilik Merkezi Direktörü Elgin, Türkiye’de kişi başına düşen girişim yatırımı miktarını da açıkladı.

Buna göre ülkemizde kişi başına düşen girişim yatırımı 1 dolar, yani yaklaşık 4 TL seviyesinde. Öte yandan söz konusu meblağanın bir ilerlemenin sonucu olarak kaydedildiğinin altını çizen Elgin, 2017’de bir önceki yıla göre erken dönem yatırımlarında yüzde 102 artış kaydedildiğini hatırlattı. Ayrıca coğrafi olarak Türkiye’nin hem Avrupa hem de Asya kıtalarında kilit önem taşıyan konumunun önemine vurgu yaparak, bunun girişimciliğin gelişmesi anlamında önem taşıdığını ifade etti.

Son dönemde girişimciliğe yönelik etkinliklerde adeta merkez üslerden biri halini alan Özyeğin Üniversitesi’ndeki Türkiye Girişimcilik Ekosistemi Hakkında Güncel Veriler başlıklı konuşmada, Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki kişi başına düşen girişim yatırım miktarı rakamlarının yanı sıra farklı segmentlerde öne çıkan bilgiler de paylaşıldı.