Türk-Kazak kadın girişimcilerden iş birliği

Türkiye ve kardeş ülke Kazakistan arasında artan iş birliği anlaşmalarına bir yenisi daha eklendi. Kadın girişimcilerin odak alındığı anlaşma ile katma değer yaratacak projelerin desteklenmesi hedefleniyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ile Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası ve Kadın Girişimciler Konseyi, ticari ve ekonomik iş birliğini geliştirme anlaşması imzaladı.

Yapılan anlaşmanın ilk amacının iki ülkedeki girişimci kadınlar arasında ticari, ekonomik ve yatırım alanlarında iş birliğini geliştirmek olduğu belirtildi. Ayrıca girişimci kadınlara destek verilmesi ve bunların yürütülmesinin sağlanması, fikir alış verişinde bulunulması ile büyük yatırım projelerinin listesinin hazırlanmasının öncelikler arasında olduğu kaydedildi.

Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası ve Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Lazzat Ramazanova, gayrisafi yurt içi hasılalarının (GSYH) yaklaşık yüzde 40’ının kadınlar nezdinde oluşturulduğunun altını çizerken iki ülke arasındaki yatırım olanaklarının tanıtımı ve iş birliğinin geliştirilmesini teşvik edeceklerini söyldi.

Kazakistan ve Türkiye arasındaki ekonomik iş birliği gelişmeye devam ediyor. Son verilere göre Türkiye’nin Kazakistan’a yaptığı yatırım tutarının 3,2 milyar dolara ulaştığı, Kazakistan’ın da Türkiye’de yaklaşık 712 milyon dolar yatırım yaptığı görülüyor.