‘Temiz’ teknolojilere 3 milyon dolarlık fon sağlanacak

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı‘nda faz 2 çalışmalarının başladığını duyurdu.

Bu kapsamda Küresel Çevre Fonu (GEF) ve TÜBİTAK, temiz teknoloji inovasyonlarını teşvik edecek ve Teknolojiler Girişimcilik Programı’nda başarı gösteren enerji/su verimliliği, yenilenebilir enerji, atık yönetimi, yeşil binalar, ulaşım, ileri malzemeler gibi alanlarda çalışan KOBİ ve start-up’lara toplamda 3 milyon dolarlık fon desteği sağlanacak.

Startup’lar, programda fon desteğinin yanı sıra eğitim ve mentorluk destekleri yanında tanıtım ve sermayeye ulaşım konularında da geliştirilecek, ayrıca çeşitli konularda eğitimler de verilecek.

Temiz teknoloji alanındaki girişimcilik potansiyelini değerlendirebilmek için TÜBİTAK’ın yenilikçi iş fikirlerini, özel çağrılarla destekleyecek yeni strateji ve organizasyonlar geliştirmeye yöneldiğini belirten Ergin, sözlerini şöyle tamamladı:
“Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı’nın ulusal bir programa dönüştürülmesi ve özellikle Bireysel Genç Girişim Programı’na dahil edilmesiyle sonuçlarının pazara ulaşması yönünde önemli bir adım atılmış olacak.”

2014 yılından beri yürütülen Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı, Türkiye’nin yanı sıra Ermenistan, Fas, Güney Afrika, Hindistan, Malezya, Pakistan ve Tayland’da devam ediyor.