Startup’lar için 7 adımda doğru İK stratejisi

Gerek duyulan iş gücünün nasıl en doğru şekilde karşılanabileceği konusunu ele alıyoruz.

Bir startup için en önemli gerekliliklerden biri de doğru isimlerle çalışmak. Bu noktada büyümenin ana etkeni tartışmasız bir şekilde doğru İK stratejileri geliştirmekten geçiyor. Bu makalede yeni kurulan veya belirli bir seviyeye erişmiş girişimler için gerek duyulan iş gücünün nasıl en doğru şekilde karşılanabileceğini 7 maddede ele alacağız.

1- Network’ü harekete geçirin

Network kullanımının önemi yadsınamaz. Gereken iş gücünün, daha tavsiye edilebilir kişiler üzerinden karşılanması hem pratik hem de makul bir yöntem. Bunun için aradığınız kişilerin özelliklerini, beklentilerinizi yakın çevrenizle paylaşın. Bu, hem düşük maliyetli hem de çok daha hızlı şekilde aranılan kişilerle temasın kilit noktaları arasında.


2- Tutarlı iş ilanları hazırlayın

Arayışınızı çeşitli şekillerde gündeme getirirsiniz. Burada öne çıkan metotlardan biri de elbette çeşitli platformlar üzerinden ihtiyacınızı kamuoyuyla paylaşmaktır. İlanlarınızın abartı olmaması (hem yazılımcı, hem öykü yazarı, hem de itfaiyeci aramayın örneğin) öne çıkan noktalardan biridir. Ayrıca potansiyel çalışanlarınızdan neler beklediğinizi açıkça dile getirin, boşluklar bırakmadan net ifadeler kullanın. Kendini geliştirmiş kişiler, boşlukları hızla anlayarak size merhaba demekten kaçınabilirler. İletişim bilgilerinizin güvenilir olması da önemlidir. Kişiler, gmail adresine mail göndermek yerine kurumsal mail’inizle muhatap olmayı daha pozitif algılayacaklardır.

3- Çevrimiçi kimliğiniz olsun

Günümüzde birçok startup, hala çok etkin web platformlarına sahip değil. Kurumsal kimliğin dışavurumu olan bu ortamlar, aynı zamanda doğru işgücünü ikna etme noktasında da fayda sağlar. Eğer iyi dizayn edilmiş, hakkınızda çeşitli referanslar ve detayların yer aldığı güncel bir web sayfanız, yeterince üzerinde durulmuş bir sosyal ağ kanalınız varsa, aradığınız en doğru kişilerin sizi tercih etme olasılığı, dolayısıyla size CV gönderme ihtimali de o denli artacaktır. Eğer hala bunu yapmadıysanız profesyonel bir web sitesi hazırlamanızı tavsiye ederiz. Ek olarak internet varlığınız olumlu olsun, değilse bu yönde stratejiler geliştirin, gerekirse destek açın; eğer Ekşi Sözlük’te sizi topa tutan çok sayıda post varsa iyi iş gücüne erişim noktasında başınız dertte demektir.

4- Arayışı devamlılık halinde sürdürün

İş teklifleri gider ve geri dönüşler olur. Kariyer sitelerine verilen ilanlar, hızlı bir şekilde ‘başvuru bombardımanı’ ortaya çıkarabilir. Bu geniş veritabanının aranılan kişiyi keşfetme safhalarını zorlaştıracağına şüphe yok, ancak şu da bir gerçek ki ‘bilgi havuzu’ ne kadar büyükse o kadar iyidir. Bu nedenle henüz karar vermediyseniz, biri ya da birileri hakkında emin dahi olsanız, son noktayı koymadan arayışınızı sonlandırmayın.

5- Eleyin

Yoğun iş başvuruları, değerlendirme süreçlerini zorlu bir noktaya taşıyabilir. Özellikle kreatif arayışlar, web developer, sosyal medya uzmanı gibi konu başlıklarına katılım büyük olasılıkla yoğun olacaktır. İşte bu yüzden çok ara vermeden değerlendirme yapın, seçin ya da eleyin.

6- Şık olun

İş arayışında sizi sonuca götürecek belki de en önemli safha karşılıklı görüşme için ayrılan zamandır. Bu zamanı en iyi şekilde kullanmak isteyen potansitel çalışanlarınızın iyi bir şekilde hazırlandığına tanıklık etmek son derece doğal, peki siz yeterince iyi görünüyor musunuz?

Unutmayın, yüksek profilli veya yetenekli kişiler, bunun genellikle farkındadır; bu da seçici olma durumunu yüksek noktalara taşır. Bir iş görüşmesi sırasında giydiğiniz giysi, düzenli oluşunuz, bakımlı görünümünüz kurumsal kimliğinizin önemli bir parçasıdır. Siz aradığınız kişiyi bulmaya çalışırsak, unutmayın karşınızdaki da aradığı işi tartacaktır. Bu nedenle hazırlıklı ve özenli olmayı ihmal etmeyin.

7- Aranızı ılımlı tutarak ayrılın

Bir çalışanınızla zaman içerisinde yollarınızın ayrılması gerekebilir. Bu her iki tarafla ilgili bir insiyatif halinde gerçekleşebilen son derece doğal bir olgudur. Ancak şunu unutmayın, günün birinde yollarınızın yeniden kesişmesi söz konusu olabilir, bu nedenle gerek ayrılma anında, gerekse ayrıldıktan sonra eski çalışanlarınızla aranızın iyi olmasını sağlamaya devam edin. Günün birinde en umutsuz anınızda size bir gün ışığı gibi doğabilirler.