Soner Canko’nun kaleminden: StartUp Dostu

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko Medium hesabında bir yazı kaleme alarak BKM’nin Startup Dostu Manifestosunu paylaştı.

Bankalararası Kart Merkezi bu sene en girişimci dostu şirket olarak seçildi. Bu ödülü gerçekleştirdikleri çalışmalar ve girişimcilik dünyasında belirlediği vizyon ile hak eden BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko Medium hesabında bir yazı kaleme alarak BKM’nin Startup Dostu Manifestosunu paylaştı. İşte o yazı;

StartUp Dostu

Girişimcinin en büyük destekçisi ilk inanandır…

İlk adımı atan dahi mi pes etmeyen inatçı mı daha başarılı olur?

Çok sevdiğim, ilham aldığım bir TED konuşması var. Konuşmada anlatıcı bir hareketi başlatanın ne olduğuna cevap arıyor ve soruyor: “Parlak bir fikir mi yoksa güçlü bir liderlik mi?, Bir hareketi başarılı yapan nedir?” Ardından kısa bir video gösterip bir hareketi başarıya ulaştıran şeyin o fikre inanan ikinci kişi olduğunu söylüyor. Toplum üzerinde büyük etkiler bırakan veya sadece birkaç kişinin hayatına etki eden bütün hareketlerin kaderini inanç belirler. Parlak fikirlerin sahibi olan insanın kendi inancı çoğu zaman yeterli olmaz.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız “Startup Dostu Şirket Manifestosu” ile parlak fikirlere olan inancımızı paylaştık. Girişimciliği kurumsal kimliği haline getiren Bankalararası Kart Merkezi’ni (BKM) yaratıcı, faydalı fikirlere inancını hiçbir zaman kaybetmeyecek olan bir “dost”olarak tanımdadık.

“StartUp Dostu” olarak girişimcilerin geliştirdiği çözümlerle geniş kitlelere ulaşmalarını, doğru kişilerle tanışmalarını sağlayıp iletişim desteği veriyoruz. Girişimcilik alanında rehber olurken Türkiye’de Fintech, mobil ve dijitalleşme bilincinin oluşmasına da önderlik ediyoruz. Ödeme sistemleri alanında hem BKM’deki hem de şirket dışındaki girişimcileri destekliyor, sağlam temeller üzerine inşa edilen girişimlerle ödeme sistemleri ekosistemini geliştirmeyi hedefliyoruz.

Büyük bir insan kaynağına sahip ülkemizin girişimci, yaratıcı fikirlerin desteklenmesiyle hem ekonomik hem de sosyal olarak daha ileriye taşınacağından şüphemiz yok. Dünya artık girişimcilerin, deneyip yanılanların, durmaksızın çabalayanların başarılı olduğu bir hale geldi. Bu yeni düzende fikrin parlaklığı kadar ona destek olanların da bir o kadar önemi var. Bugün dinlediğimiz birçok başarı hikayesi ilk destekçiler olmadan hayatta kalamazlardı. BKM de “Startup Dostu” olarak Türkiye’yi geleceğin en önemli ülkelerinden biri haline getirecek olan girişimlerin fikirlerin ilk destekçisi olmaya devam edecek.