Soner Canko yazdı: Youthquake

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, Medium hesabında dünyayı değiştiren gençlerin yeni tanımı Youthquake’i açıkladı.

Keşfetmek benim için bir tutku. Dolayısıyla her türlü yeniliği ve gelişmeyi son derece ilgiyle takip ediyorum. Tam da bu nedenle Oxford Sözlüğü’nün her yıl belirlediği ve yılın kelimesi olarak ilan ettiği kelimeleri özellikle merak ediyorum. Çünkü bu kelimelerin toplumsal etki yaratan ve dönüşümü resmeden bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum.

Oxford Sözlüğü bu yılın kelimesini belirledi: Kelime “youthquake”. Nedir bu youthquake? Türkçesi “gençlik sarsıntısı” ya da “gençliğin yarattığı sarsıntı” olarak çevrilebilir. Peki, nasıl oldu da bu kelime ortaya çıktı?

Youthquake Oxford Sözlüğü tarafından şöyle tanımlanıyor: Genç bireylerin hareketlerinden veya nüfuzundan kaynaklanan önemli kültürel, siyasi veya sosyal değişiklikler. Kelime, tanımı itibariyle de beni özel olarak kendisine çekiyor çünkü gençliğin, umut ettiğimiz dünyanın kurulmasında çok önemli bir etkisi olduğunu düşünenlerdenim. Gençliğe yapılan yatırımın nasıl güzel sonuçlar doğurduğunu yakından tecrübe edenlerdenim. Her yıl pek çok start-up girişimin bu genç beyinlerin fikirleriyle ortaya çıktığını büyük bir mutluluk ve heyecanla gözlemliyorum.

Oxford sözlük bilimcileri de gençliğin etkisini çok net bir şekilde gözler önüne seren bir açıklamayla bu kelimeyi seçme nedenlerini özetliyor. 2016–2017 yılları arasında youthquake kelimesinin beş kat fazla kullanılmaya başladığını vurguluyorlar. Esasında sözcük ilk olarak 1965 yılında Vogue dergisinin genel yayın yönetmeni Diana Vreeland tarafından, dönemin gençliğinin İngiltere İşçi Partisi’ne verdiği desteği tasvir ederken kullanılmış ancak 2017 yılında belirgin bir şekilde dikkatleri üzerine çekmeye başlamış. Yani bazen bir kelimenin toplum tarafından kabul görmesi beklenenden çok daha uzun zaman alabiliyor.

Bizim girişimcilerimizden de “youthquake”ler çıktığını belirtmem gerekiyor. Burada ilk aklıma gelen örnek de Yuvarla’nın kurucuları Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz. Yuvarla sayesinde bağış toplama ve STK’lara bağış aktarma noktasında yepyeni bir yol açtılar ve oyunun kurallarını değiştirdiler. Tüketiciler, BKM Express ile yapılan alışverişlere eklediğimiz “Yuvarla” bağışı özelliğiyle ürünün fiyatındaki küsuratı yuvarlayarak STK’lara bağış yapma şansına sahip oldular. Öyle ki, BKM Express e-bağış seferberliğiyle STK’lara bağışlanan 3,5 milyon TL’lik destekte Yuvarla girişiminin de katkısı çok büyük.

Ben dilin evrimleşmesini son derece ilginç ve etkileyici bir süreç olarak değerlendiriyorum ve bizim de teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte sözlüğümüze bu tip yeni kelimeleri eklememizin mümkün ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Hatırlayın, bilgisayar ilk kez hayatlarımıza girdiğinde “computer” kelimesinden hareketle “kompüter” demektense muhteşem bir kelimeyi sözlüğümüze dâhil ettik.

Dilin teknolojik, toplumsal, kültürel ve sosyal gelişmelere paralel olarak değişimini ve evrimini durmaksızın sürdürdüğünü göz önüne alırsak, dilimize nitelikli yeni kelimeleri eklememiz hiç de zor değil ve eklemeliyiz de!

Soner Canko’nun Medium hesabında yayınlanmış ve kendisinin izni ile Startup Dostu okurlarıyla buluşturulmuştur. Yazının orijinaline buradan ulaşabilir, Soner Canko’nun Twitter ve LinkedIn hesaplarını takip edebilirsiniz.