Röportaj: Emre Danacı, Yuvarla

Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz

Girişimciliğin önemli kollarından birisi olan sosyal girişimcilik alanında arkadaşı Erdi Yerebasmaz ile birlikte kurdukları Yuvarla ile yol alan Emre Danacı’ya Startup Dostu kavramını ve değerlendirmelerini sorduk.

Öncelikle sizi ve girişiminizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Emre Danacı, kardeşim denilebilecek kadar 15 yıllık yakın arkadaşım Erdi Yerebasmaz ile 2014 yılında Yuvarla Sosyal Girişimi’ni kurduk. Erdi Yuvarla’nın yazılım geliştirme konularından sorumluyken ben de daha çok konuşan kişi olarak iş geliştirme ve bu röportaj örneği gibi Yuvarla’nın tanıtımı gibi konulardan sorumluyum.

Yuvarla fikrini; mağazalarda kasa yanlarında görmeye alışık olduğumuz şeffaf bağış kumbaralarının yeni ödeme alışkanlıklarına, nakitsiz toplum vizyonuna uyarlanmış bir uygulamasıdır şeklinde tanımlayabilirim. Örneğin 77.90 TL’ye yaptığınız her hangi bir küsuratlı harcamanızı 78 TL’ye yuvarlayabilir ve aradaki 0.10 TL’yi örneğin TEMA Vakfı’na ya da seçtiğiniz diğer bir sivil toplum kuruluşuna bağışlayabilirsiniz. Bağışların %100’ü sponsor markaların desteği sayesinde (BKM Express) doğrudan sivil toplum kuruluşu tarafından tahsil edilir ve kullanılır.

Bir girişim için yatırımın sadece maddi kaynak olmadığını biliyoruz. Bu noktada kurum ve şirketlerin rolünü nasıl tanımlıyorsunuz?

Her girişimin doğası ve şartları birbirinden farklı olabilir fakat Yuvarla modeli gereği diğer kurumlarla iş birliği yapmak zorunda olan bir sosyal girişim olarak kuruldu. Bağışların yapılacağı sivil toplum kuruluşları ve küsuratlı harcamaların yuvarlanacağı e-ticaret siteleri olmadan Yuvarla da olmuyor. Yani diğer kurum ve şirketler Yuvarla’da son derece hayati bir rol oynuyor diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz aylardan itibaren bankalar ise e-ticaret sitelerinin yerini alarak en önemli partnerlerimiz olacak gözüküyor.

Elbette konu bir sosyal girişim olunca finansal anlamda çok yönlü bir kazanç ilişkisinden öte manevi bir bağ kuruluyor. Bu durum geleneksel ticari süreçlerden farklı bir şekilde ilerlemeyi mümkün kılıyor. Ancak yaptığınızın işin anlaşılması da biraz güçleşiyor.

Yuvarla’yı kurarken en çok zorladığımız şeylerden biri de örneğin e-ticaret sitelerinin Yuvarla modüllerine yer vermesini sağlamak oldu.

Bir girişimin bir kurum veya şirket ile ilişkilerini nasıl kurması gerekir? Sizce girişim kimliği ile mi yaklaşmak doğrudur yoksa profesyonel bir görünümle mi kapıları çalmak daha doğru olur?

Bizim durumumuzda yani Yuvarla’da girişim kimliği de profesyonel görünüm de pek işe yaramıyor. Gerçekten mahallenin delisi olduğunuzu insanlara göstermeniz gerek. Yani Yuvarla’yı anlatırken eğitimimizden, geçmiş iş tecrübelerimizden, hangi fırsat maliyetlerini teperek 1 TL bile kazanmadan böyle bir sosyal girişimi kurmak için nasıl inat ettiğimizi gösterdiğimiz bazı insanların kalplerinde bir kapı açılıyor ve biz de Yuvarla ile birlikte o kapıdan geçiyoruz. Elbette böyle ilişkiler kişilere bağlı olsa da çok daha sağlam olabiliyor. Dediğimiz gibi bizim sosyal girişimimizin dinamikleri biraz farklı =)

Sizin girişim sürecinizde en büyük faydayı sağlayan kurumsal ilişkilerinizi bize aktarabilir misiniz?  

Kurulduğumuzda beri çok sayıda kurumsal iş birliğimiz oldu ve gerçekten her biri sistemin sağlıklı çalışması açısından çok önemli fakat en büyük faydayı sağlayacak dersek, Bankalararası Kart Merkezi ve Türkiye İş Bankası’nı gösterebiliriz.

Bankalarası Kart Merkezi ile çok yönlü bir iş birliğimiz var diyebiliriz. Finansal olarak kendimizi idame ettirecek nefesimiz kalmadığı anda sponsorluk modeli ile başlayan ilişkimiz zamanla çok daha sıkı ve derin bir hal aldı. Hatta bir çok kişi bazen benim ve Erdi’nin BKM çalışanı olduğumuzu bile sanıyorlar. BKM tek tek e-ticaret siteleri ile anlaşıp, ödeme sayfalarına Yuvarla modüllerimizi koyduğumuz dönemde bize ödeme sayfalarını açarak 1 taşta 20.000 kuş vurmamızı sağladı diyebiliriz. Tek tek bu kadar çok marka ile anlaşmamız sanırım çok uzun yıllar alabilirdi.

Genelde kurumların birleriyle olan ilişkileri belirli departmanlarla sınırlı kalırken ilginç bir şekilde tüm BKM ekibi bize kendi iş arkadaşları gibi yaklaştılar ve bu sayede uyum içerisinde çok harika iş çıkarttık. Son dönemde Yuvarla’nın e-ticaret sitelerine entegre olmak yerine doğrudan bankalarla entegre olarak tüm küsuratlı harcamaları yuvarlanmasına yönelik çalışmalarımızda ise çok önemli bir buz kıran rolü üstlenerek bize referans oldu ve diğer önemli kurumsal iş birliğimize kapı araladı.

Türkiye İş Bankası, uzun zamandır peşinde koştuğumuz sadece online alışverişlerde değil, mahalle bakkalından AVM’deki mağazalara, eczaneden restoranlara kadar tüm küsuratlı harcamaları yuvarlayabilme hayalimize BKM’nin de teknik desteği ile can verdi. FinTech girişimleri PSD2 gibi konular sadece konuşulurken İş Bankası ülkemiz bankalarına örnek olacak bir vizyonla küçük bir sosyal girişime büyük bir fırsat verdi. Elbette biz de Yuvarla’ya inananları gururlandırmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Tüm girişim deneyiminiz ve geçirdiğiniz süreçleri göz önüne alarak “keşke şöyle imkanlarımız da olsaydı” veya “bunların olmasını beklerdik” dediğiniz noktalar var mı?

Şahsım adına özellikle internet girişimciliği konusuna görece erken ilgi duyan, lisans eğitimim biter bitmez (2009) İsveç’e bu konuda yüksek lisans yapmaya gitmiş biriyim. Fakat teorik bilgileri pratiğe dökmekte biraz geç kaldığımı düşünüyorum. Fırsatım olsa daha üniversite bitmeden bir şeyler yapmayı denerdim. Hata yaparken eğlenmek için son derece uygun zamanlar.

Genel olarak bir kurumun / şirketin Startup Dostu olarak isimlendirilmesi için temel tanımı nasıl yaparsınız?

  • Tedarikçi olarak büyük ve kendini ispatlamış şirketlerden ziyade daha yolun başında, hırslı ve başarıya aç girişimlerin büyük isimler yerine tercih edilmesi.
  • Finansal gücün verdiği avantajla girişimle rekabet etmek yerine, onlara yatırım yapmak veya adil koşullarla satın almak.
  • Girişimlerle işbirlikleri ve ortak projeler yaparak, girişimlere referans olmak ve pazarda yer açmak.

Bu maddelerin şirkette ne kadar çok örneği varsa o şirket o kadar Startup Dostu’dur diyebilirim.