Hangi yatırıma ne kadar aylık gelir beklenir?

Gerçekleştirilen yatırımların ardından ne kadar gelir bekleniyor sorusuna startup ekosistemindeki uzmanlar tarafından getirilen bazı yanıtlar…

Yatırımlar, tohum, A, B, C serisi gibi isimlendirmelerle kategorize ediliyor. Para öncesi, para sonrası değerleme gibi yatırım sonrasındaki girişim paylarını belirleyen farklı kavramlar da var.

En nihayetinde ise girişimler bazen yakın çevre, bazense köklü şirketler tarafından çeşitli meblağalarda yatırım alabiliyor.

Burada temel konu ise yatırım sonrasında elde edilecek düzenli gelir ve şirketin değerinin artması sonucunda elde edilecek daha yüksek fayda. Bu noktada ilginç bir kazan-kazan yapısı devreye giriyor, girişimler kendilerini büyütecek finansmanı sağlarken yatırımcılar da büyümeyle oluşacak değeri planlıyor.

Peki ne kadar yatırım, ne kadar aylık getiri beklentisi oluşturuyor? İşte bu soruya yönelik genel geçer görüş aşağıdaki gibi;

  • 5-25 milyon dolar değerleme ve 2-6 milyon dolar aralığında yatırımda aylık ‘umulan’ gelir 0-50 bin dolar aralığında oluyor.
  • 10-40 milyon dolar değerleme ve 3-12 milyon dolar yatırımda aylık beklenti 100 bin dolar-250 bin dolar aralığında değişiyor.
  • 30-100 milyon dolar değerleme ve 10-25 milyon dolar yatırımda ise beklentiler aylık bazda 350-800 bin dolara çıkartıyor.
  • 100 milyon doları aşan değerleme ve 20 milyon doların üzerinde yatırım sonrasında beklenti ise ayda 1 milyon doları aşıyor.