Magic Leap’e 461 milyon dolar yatırım

ABD merkezli giyilebilir teknoloji girişimi Magic Leap, dördüncü tur kurumsal finansmanını 963 milyon dolara çıkartan 461 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırımın kaynağı ise Suudi Arabistan…

Önümüzdeki aylarda piyasaya sunmaya hazırlandığı artırılmış gerçeklik gözlüğü Magic Leap One ile zaman zaman adından söz ettiren Florida/ABD merkezli girişim Magic Leap’e bir yatırım daha geldi.

461 milyon dolarlık ek yatırım, Suudi Arabistan’dan Public Investment Fund ve birkaç küçük yatırımcıdan geldi. Magic Leap One’ın Aralık 2018 itibarıyla satışlarına başlanması beklenirken girişimin profile bir hayli büyümüş durumda.

1500’den fazla çalışana sahip olduğu kaydedilen Magic Leap, geçtiğimiz hafta da Weta Workshop adlı özel efekt stüdyosuyla işbirliğine gidildiğini açıklamıştı. Dolayısıyla hem daha büyük bir ekip, hem de daha kapsamlı işbirliklerinin yanı sıra finansman tarafında da etkili adımların atıldığı, yükselişteki bir girişim olma yolunda ilerliyor Magic Leap.

Öte yandan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik odaklı girişimlerin bu sene sonuna kadar 18 milyar dolara yakın yatırım alması bekleniyor. Bu rakam, 2017’de 3 milyar dolar seviyesindeydi. 2021 beklentisi ise 215 milyar dolar. Özetle bu segmentin gelecekte çok daha yoğun bir şekilde yatırım haberlerine konu olması sürpriz olmayacak.