Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi kapılarını girişimciler için açtı

Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğinde kurulan, Girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında da geliştirilen Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin açılışı gerçekleşti.

Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğinde açılan Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (KÜGİM), girişimciliğe ilgi duyan, fikrini geliştirmek isteyen ve girişimciliğe dair eğitim almak isteyen gençlerin ziyaretine açıldı. Merkezde gerçekleştirilen açılış töreni, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan’ın yanı sıra birçok proje sahibi, girişimci adayı ve çeşitli yerlerden gelen vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreni gerçekleştirilen Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi hakkında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Av. Recep Şencan, “Eylül ayından beri burada eğitim çalışmaları devam ediyor. Buradan yararlanan öğrencilerimiz var, ilçemizde genç nüfus çok fazla. Gençlerimizin de nitelikli olmaları ve hayata atılırken donanımlı yol almaları gerekiyor. Biz de Küçükçekmece Belediyesi olarak, ilçe kaymakamlığımız ve KOSGEB ile beraber bir merkez açtık. Çok güzel bir merkez oldu, burada hem öğrenim görüyorlar hem istirahat edebiliyorlar. Bir açık ofis uygulamamız da var, buradan mezun olan gençlerimiz bir müddet her türlü ofis ortamının hazır olduğu bir çalışma ortamında kendi işlerini kurmuş oluyorlar. Bini aşkın başvuru var, uzun vadeli eğitim programları olduğu için hepsine cevap veremiyoruz ama gruplar halinde herkesin eğitim almasını sağlayacağız’’ ifadelerinde bulundu.

Girişimcilik Mali Destek Programı destekleriyle geliştirilen Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde gençlere, Android Mobil Programlama Eğitimi, Web Tasarım Eğitimi ve IOS Mobil Programlama Eğitimi gibi birçok eğitim verilmesi amaçlanıyor. Eğitim sonrasında alınan KÜGİM ve KOSGEB sertifikaları ile girişimcilik eğitimi alan kişiler, kendi iş yerlerini de kurabilirken, edindikleri bilgi ve deneyimler başarılı bir iş hayatının temelini de atmış oluyorlar. Eğitimlerin yanı sıra merkez, iş geliştirme koçluğu hizmeti de vermektedir.

Eylül ayında kurulan Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi, açıldığından bu yana 206 kişiye KOSGEB sertifikalı Uygulamalı Girişimcilik dersi verirken, 85 kişiye de IOS Android Uygulama Geliştirme ve Web Tasarım eğitimi vermiştir.

Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi verdiği eğitimlerin yanı sıra girişimciler için çeşitli imkanlar da sağlamaktadır. Bunlardan biri de eğitimleri başarılı bir şekilde bitiren girişimcilerden kendi şirketini kurmak isteyen girişimciler, Merkez’in sağladığı açık ofis imkanından faydalanabilecekler. Bu imkanların yanı sıra KÜGİM’de laboratuvar, toplantı salonları, kütüphane ve dinlenme odaları da yer almaktadır.