İlk İşim Girişim 2017 yarışma sonucu açıklandı

Çalık Holding ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle gerçekleştirilen “İlk İşim Girişim 2017” yarışmasının finali gerçekleşti.

İlk İşim Girişim 2017 yarışmasında iki ayrı kategoride toplamda 332 proje yarıştı. “Yeni Girişimler” kategorisinde dereceye giren ilk 3 proje sahibi ise Silikon Vadisi‘nde bulunan tek Türk kuluçka merkezi Starcamp‘ta eğitim hakkı kazandı.

Çalık Holding ile Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmanın finali, Yıldız Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve desteklemek amacıyla düzenlenen yarışma etkinliğinde konuşma yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri, Çalık Holding yöneticilerine teşekkür etti ve:

“YTÜ olarak bu tarz yarışmalara önem veriyor ve mevcut girişimcilerimizi ‘Üniversitemiz’ bünyesinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük teknoparklarından biri olan Yıldız Teknopark’ta desteklemeye devam ediyoruz. Kabiliyetlerimizi sanayi ile birleştirmek ve ülkemize faydalı olacak yeni teknolojilerin önünü açmak istiyoruz” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İlk İşim Girişim yarışmasında projeler iki farklı kategoride değerlendirildi. Bunlardan bir tanesi “Yeni Girişimler” kategorisiyken diğeri ise “Yeni Fikirler” kategorisi oldu. Yarışma jürisinde ise YTÜ ve Çalık Holding’in önemli isimleri yer aldı. Bu isimler; Çalık Holding Strateji ve Finansal İlişkiler Grup Başkanı Ahmet Yıldırım, Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, YTÜ TTO Üniversite-Sanayi İşbirliği Birimi Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Ekerim, Endeavor Türkiye Kurucusu ve Genel Sekreteri Didem Altop, Redesignbiz Kurucusu ve Başkanı Yiğit Kulabaş ile Starcamp Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Işık idi.

 İlk İşim Girişim 2017 sonuçları

Yarışma’daki “Yeni Girişimler” kategorisindeki birinciliği “Nanomik” projesiyle Buse Berber Örçen ve Hande Özkan, ikinciliği “Atık ve Fire Halı Geri Dönüşümü ile Plastik Hammadde Üretimi” projesiyle Soner Alayurt ve üçüncülüğü de üçüncülüğü “Ev Tipi Sperm Test Cihazı” projesiyle Şule Başarslan kazandı.

“Yeni Fikirler” kategorisindeki birinciliği ise “Otomatik Lastik Havası Kontrolü ve Basınç Ayarlama Sistemi” projesiyle Ömer Barışkan Yasan, ikinciliği “Kompozit Uygulamaları için CRP” projesiyle Şenol Özkısa, üçüncülüğü “Konjenital Kalp Hastalıkları Tarama Kiti” projesiyle de Duygu Kırkık kazandı.