Hüsnü Özyeğin’den eğitim drone’u geliştiren genç girişimciye destek

Metehan Emlik adlı üniversite öğrencisi girişimci, geliştirdiği eğitim odaklı drone’la yurt dışından sipariş alırken, iş adamı Hüsnü Özyeğin’in projeye yatırımda bulunacağı kaydedildi.

En büyük hayali insansız hava araçları ve füze yapmak olan Metehan Emlik, ülkemizde son dönemde ses getiren girişimcilik başarılarından birine imza atmaya hazırlanıyor. Sivaslı genç, lisedeyken yaptığı kablosuz telefon şarjı masa lambasıyla TÜBİTAK bölge ikincisi olarak geleceğine dair ilk işaretleri vermişti. ‘Tanksavar füze güdüm sistemi’ ile daha sonra TÜBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması’nda Türkiye birinciliği elde etti. Başarılı öğrenci, elektrik elektronik mühendisliği ile üniversiteye adım attı ve başarılarını burada da sürdürdü, bu kez çalışmalarını drone teknolojileri üzerinde yoğunlaştırmıştı…

Eğitim drone’uyla Yeni Zelanda’dan 10 bin sipariş aldı

Üniversite eğitimine devam eden Emlik, eğitim odaklı, kompakt bir drone geliştirdi; kısa süre içerisinde Türkiye’den 5 bin ve Yeni Zelanda’dan 10 bin ünitelik sipariş aldı. Avustralya’nın güneyinde yer alan ada ülkesi Yeni Zelanda’nın STEM robotik eğitim platformunda kullanılmak üzere Türk gencinin ürettiği drone’u tercih ettiği belirtildi.

Hüsnü Özyeğin’den destek

Seri üretime geçilmesi için ihtiyaç duyduğu fonu, girişimcilere verdiği destekle adından sıklıkla söz ettiren iş adamı Hüsnü Özyeğin’in sağlayacağı duyurulurken, başarılı iş adamının genç girişimcinin hem ortağı hem yatırımcısı olacağı kaydedildi.