Hamdi Ulukaya’nın girişim programı “HUG” hayata geçti

Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya’nın kendi adını taşıyan girişim programı Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG), Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliğiyle hayata geçti.

Chobani’de yaratığı kültür ve kurmuş olduğu TENT Foundation ile geri verme konusunda girişimcilik ekosistemine ilham veren ve TIME dergisi tarafından dünyadaki en etkili 100 insandan biri seçilen Hamdi Ulukaya’nın, Türkiye’deki ekosisteme geri vermek amacıyla başlattığı Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) Programı, Türkiye Girişimcilik Vakfı ortaklığıyla hayata geçti.

Türkiye’den bir dünya markası çıkmasını hedefleyen program aynı zamanda genç girişimcilerin global bir vizyon kazanmalarını ve geri verme kültürünü şirket kültürlerinin bir parçası haline getirmelerini amaçlıyor. Programa ilk senesinden tüm Türkiye’den 3694 başvuru alındı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden de çok sayıda başvurunun geldiği programda, üniversite veya dil kriteri aranmadı ve bu yönüyle bir ilk olan program büyük ilgi topladı. HUG Programı’nın ilk yılında Türkiye’nin her bölgesinden seçtiğimiz toplamda 24 girişimci adayı ve 6 startup’a Amerika’nın kapıları açılmış oldu.

Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın İstanbul’da organize 4 ettiği günlük Bootcamp, katılımcılar Erhan Erkut ve Core ekibi ile başladı. İlk gün ilham konuşmalarıyla başlayan Istanbul Bootcamp’te sonraki günlerde katılımcılar temel girişimcilik becerilerini geliştirdiler.

Üç haftalık New York Programı’nda 24 girişimci adayı New York Üniversitesi’nde ilham vermeyi hedefleyen programda, her gün New York ekosisteminden birbirinden değerli isimlerin hikayelerini dinlediler, öğle yemeklerinde mentorlarıyla buluştular. 6 startup da Chobani Kuluçka Merkezi’nde ihtiyaçlarına göre belirlenmiş mentorlar ile birlikte çalıştılar ve atölye çalışmalarına (workshop) katıldılar. Katılımcılar her hafta Hamdi Ulukaya ve Selçuk Şirin ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyonlarda New York ekosisteminden girişimciler, yatırımcılar, iş insanları ve akademisyenlerle bir araya geldiler.

Programın ana öğelerinden biri de ilham vermek olarak planladı. Katılımcılar, tüm program süresince alanında uzman ve hikayeleri ile ilham veren kişiler ile tanıştılar. Boston’da MIT Lab’da Canan Dağdeviren’den MIT Lab’in kuruluş hikayesini ve kendi yolcuğunu dinlediler. Learn Lunch’da Hakan Şatıroğlu ile buluştular, Google New York ofisini, Kickstarter’ı, Venture for America gibi önemli kurumları ziyaret ettiler. Ayrıca Chobani’nin Norwich’teki fabrikasını gezip, Chobani’nin kuruluş hikayesini yerinde dinlediler ve Chobani çalışanlarıyla buluştular. Program sonunda düzenlenen Show Case’de start-uplar yatırımcı sunumu yapıp networking etkiliğinde New York ekosistemi ile tanıştılar.

4 haftalık programın sonunda yeni bir yolculuğa başlayan katılımcılar sürece mentorlarıyla görüşerek ve fikirlerini hayata geçirmek için çalışarak devam edecekler. Programa katılan girişimlerin, Amerika pazarında da başarı hikayeleri yaratmaları bekleniyor.