Hafta sonu okuması: 30 günlük dijital göçebelik deneyimi Unsettled

Karşıma CNBC web sitesinde çıkan Unsettled adında ilginç bir iş turizmi girişimden söz edeceğim. 

Turizm ve tur operatörü şirketleri son derece proaktiftir; size önceden fiyat anlaşmaları yapılmış, ölçülüp biçilmiş ve üzerine kar marjları eklenmiş lokasyonları, hizmet paketlerini sunar, ardından da karar vermenizi beklerler. Burada sizin açısınızda amaç hayata mola vermek, stresten uzaklaşmak, biraz yeni insanlar, gezmek veya en basit tanımıyla hava almak olabilir. Unsettled ise konunun son derece ilginç bir izdüşümü; amacı girişimcilere uzaktan bakıldığında ütopik görünen bir deneyimi gerçekten sunmak…

Unsettled özünde bir tür tur operatörü. İş turizmi üzerine yoğunlaşmış ve hedefinde co-working deneyimini farklı ülkelerde yaşamak isteyen girişimciler var. Burada kendi şehrindeki, hatta ülkesindeki kahve dükkanlarından, co-working alanlarından fazlasını arayan kişiler hedefte; sunulan şey ise inanılmaz; gelin Fas, Nikaragua, Peru, Kolombiya, Bali, İspanya, Arjantin gibi ülkelerde 30 gün süreyle bir arada çalışalım deniyor. Buralarda hem ‘verimli bir şekilde çalışmak’ hem de ‘derin yerel bağlantıların kurulabileceği’ vaat ediliyor. Elbette konunun İspanya ayağı iş olanakları açısından ilginç olabilir ama dünyanın en tanınmış ‘tatil’ ülkelerinden Bali ve buradaki yerel bağlantılar? Kimi yönleri ile ütopik olduğunu bir kez daha tekrarlamamıza gerek var mı?

Hedefinde gezip görmek isteyen insandan fazlası var demiştik, girişimcilerin yanı sıra sanatçılar, tasarımcılar, yöneticiler ve kaşifler bir araya getiriliyor. Ne üzerinde çalıştığınız size kalmış deniliyor, ancak üretkenlik, işbirliği, büyüme ve maceraya dayalı bir ‘iş kültürü’ sunulduğu kaydediliyor. Burada temasın öneminin altını çizmek gerekli, gidilen noktalarda sadece kendi iş kültürünüzün geliştirilmesi değil esas alınan nokta, bir tür sınırlı süreli beyin göçü de odakta var, Nikaragua’ya gidip buradaki girişimcilere yardımcı olmanın vereceği zihinsel hazzı tadabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Unsettled kurucularından Jonathan Kalan, çalışırken dünyaya meydan okumak, profesyonelce büyümek ve aynı görüşlü insanların bulunduğu bir topluluğun içinde yer almanın tadını çıkarmak olarak tanımlıyor sundukları deneyimi. Ayrıca bir değerlendirme olarak ‘herkes bir noktada huzursuzdu, 9-5 arası çalışılan bir iş sizi rahatsız ediyorsa neden belirsizliği kucaklamayasınız’ diyor.

Sizi bilgisayarınızla birlikte bir yerlere götüren bir organizatörle karşı karşıyasınız tamam, yabancı kültürlere temas etmek kolay değil, bu nedenle işin oldukça kapsamlı olduğu, konuklara birçok yönden yardımcı olunması gerektiği kaydediliyor.

Peki akıldaki diğer soru nerede kalacaksınız? Verimli şekilde çalışılan çeşitli co-working alanlarında çalışılıyor, dinlenilen noktalar ise rahat oteller. Evet, hamak imkanı birçok ülkede mevcut.

Her şey teoride açık görünüyor, ancak pratikte tanımadığınız 20 kadar kişiyle çıkılan bir ‘macera’ var. Ne olacağı bilinmeyen bir yolculuk özetle. Bu enteresan deneyimle ilgili bir makale yayınlandı. Birlikte Kolombiya’ya giden 22 kişiden Tyrone Niland, Güney Afrika’da bulunan Bramel Business Solutions adlı bir danışmanlık firmasının ortağı, 36 yaşında ve katılımını, kurumsal dünyayla bağlantı kurabileceğim bir yaşam tarzı olup olmadığını görmek istedim, diyerek açıklıyor.

Bağımsız bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan Emergent Research’in ortaklarından Steve King ise aynı makalede görüşlerini aktarıyor; iş ve seyahatin yeni olmadığını, ancak getirilerinin arttığı belirtiyor. Dijital göçebe sayısının ne kadar olduğunu bilmiyoruz ama sayıları artıyor diyor. Ek olarak uzaklarda çalışma fikrinin gördüğü ilgideki artışın, değişen iş piyasası ve ucuz uçuşlarla yakından ilgili olduğunu belirtiyor.

Sonuç

Bir iş modeli olarak tamamen niş bir alanda ilerledikleri açık. Bununla birlikte dünyanın her yerinden girişimcilerle bir arada geçirilecek en azından ‘bir tatil’ süresi söz konusu. Elbette burada geliştirilecek networking, verimli fikirler ve belki de İspanya’daki yeni bir girişimci ortak bulma olasılığı da yok değil.