Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı’na başvurular başladı

Özyeğin Üniversitesi’nin  “Uygulayıcı Kuruluş” olarak girişimcilere destek olduğu Girişim Fabrikası, Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı’na başvurular açıldı.

Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası, 2015 yılından bu yana “1512-Teknogirişim Sermaye Desteği Programı” kapsamında Uygulayıcı Kuruluş olarak girişimcileri destekliyor. 2018’in ilk yarısında projelerini hızlandırmak isteyen girişimciler için Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı, sınırlı bir süre için ikinci başvuru dönemini açtı. İyi bir fikre sahip olduğunu düşünen ve başvuru koşullarını karşılayan herkes 28 Şubat 2018 tarihine kadar Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası’na başvurularını iletebilecek.

BİGG Hızlandırma Programı’nda Uygulayıcı Kuruluş olan Girişim Fabrikası, 1. aşama kapsamında girişimcilerin başvurularını değerlendiriyor, eğitim ve mentorluk destekleri veriyor ve belirlediği yenilikçi fikirlerle birebir çalışarak 2. aşamada TÜBİTAK’ın 150.000 TL BİGG hibe desteği alabilmelerine destek oluyor.

Girişimcilerin %75’i destek almaya hak kazandı
Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programına katılan ve 2. aşama kapsamında TÜBİTAK’a bildirilen girişimler 2015 yılından bu yana başarılı sonuçlar almaya devam ediyor. 2017 yılı ikinci çağrı dönemi kapsamında 2. aşamada TÜBİTAK değerlendirme paneline sunumunu gerçekleştiren Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı girişimcilerinin %75’i 150.000 TL hibe desteğini alma hakkı elde ettiler.

Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı 2018 yılında TÜBİTAK tarafından ilan edilen aşağıdaki 6 tematik alanın herhangi biriyle uyumlu projesi olan tüm girişimcilerin başvurularını kabul ediyor.

  1. Akıllı Ulaşım
  2. Enerji ve Temiz Teknolojiler
  3. İleri İmalat ve Sanayi 4.0
  4. İletişim ve Sayısal Dönüşüm
  5. Sağlık ve İyi Yaşam
  6. Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme

28 Şubat’ta sona erecek ikinci başvuru döneminin ardından belirlenecek girişimciler Özyeğin Üniversitesi’nin Altunizade ve Çekmeköy’de bulunan kampüslerinde alanlarında uzman ve tecrübeli isimlerle birebir çalışma fırsatları bulabilecekleri bir programa katılabilecekler. 2. aşama sonunda TÜBİTAK tarafından 150.000 TL hibe desteğinden faydalanmasına karar verilen Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı girişimcileri, Özyeğin Üniversitesi kampüsünde yer alan ÖzÜ-X binasında ücretsiz paylaşımlı ofis alanı, donanım odaklı projeler için OpenFab makine parkuru kullanımı gibi diğer desteklerden de faydalanma şansına sahip olabilecekler.

Başvuru süreci ve koşulları hakkında detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.