Ford Otosan girişimcileri Paris’e davet ediyor

Türk otomotiv sanayisinin önde gelen şirketlerinden Ford Otosan, ulaştırma alanında yenilikçi fikirlere sahip girişimcileri 25-26 Eylül’de Paris’te düzenlenecek “Ford Sync AppLink Paris Hackathon”a davet ediyor.

Ford Otosan, Koç Üniversitesi’ne bağlı olan KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezi ve Endeavor Türkiye’nin desteğiyle 20 Temmuz Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştireceği ön eleme sonrası Paris’e gidecek ekipleri belirleyecek. Paris’e gitmeye hak kazanan girişimciler, geleceğin araç içi teknolojileri için Ford ile birlikte çalışma ve çeşitli iş birlikleri gerçekleştirme fırsatı bulacak.

20 Temmuz’da Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde Ford’un Connected Services & Business Development birimi yöneticisi Scott Lyons’ın başkanlığındaki jüri ile Türkiye’den gelen başvuruları değerlendirilecek ve Paris’teki “Ford Sync AppLink Paris Hackathon” finaline gitmeye hak kazanan ekipler belirlenecek. İstanbul’da gerçekleşecek ön elemelere girişimciler, 5 ana başlık altında sunacakları yazılım/uygulama çözümleriyle katılabilecek.

Ford Motor Company ve Axis-Innovation iş birliğiyle dünyanın birçok önemli startup ekosistemi ile tanışma fırsatı bulan “Make It Driveable” programı, bu yıl ilk kez Türkiye’deki girişimcilerle buluşacak. Türkiye dışında İngiltere, Almanya, Hollanda, Estonya ve İsrail’de de gerçekleşecek ön elemeler sonucunda kazanan ekipler Paris’te yarışmaya hak kazanacak. Ön elemeler sonucunda Paris’te yarışmaya hak kazanan girişimciler, geleceğin araç içi teknolojileri için Ford ile çalışma ve çeşitli iş birlikleri gerçekleştirme şansına sahip olacak.

Program kapsamında; girişimcilere mobil aplikasyonlarını Ford araçların akıllı telefonlar ile entegre edilmesini sağlayan “SYNC AppLink” teknolojisi ile uyumlu hale getirmeleri ve SYNC teknolojisi ile donatılmış Ford araçlarında sunma fırsatı verilecek. 25-26 Ekim’de Paris’te gerçekleşecek “Ford Applink Smart Mobility Challenge” finalinde sürücülere sürüş esnasında mobil uygulamalarla ‘bağlantılı sürüş’ deneyimi sunmaya yardımcı olacak uygulamaların geliştirilmesi planlanıyor..

İstanbul’da gerçekleşecek ön elemelere katılamam isteyen adayların, Ford araç sahiplerinin sürüş keyfini daha güvenli bir şekilde yaşamasına yardımcı olan araç içi multimedya sistemi Ford SYNC ile uyumlu bir yazılım/uygulama geliştirmesi gerekiyor. Ford AppLink ekosistemine dahil olacak yazılımların, Ticari/filo çözümleri, Verimlilik, Çoklu-bağlantılı araçlar, Mobilite ve Araç Verileri olmak üzere 5 ana başlık altında yer alması hedefleniyor.