Film projesi Kickstarter’da hedefe yakın

Post-production aşaması için 25 bin dolara ihtiyaç duyan film, Kickstarter’da gerekli desteği gördü.

Kickstarter başlı başına bir ‘yardım merkezi’ adeta. Startup dostu da denilebilir… Tüm dünyada girişimci fikirlerin, gereksinimleri olan maddi desteğe bağış yardımıyla ulaşabildikleri platformda çok sayıda ‘ilginç’ konu başlığıyla karşılaşılabiliyor. İşte bunlardan biri, Double Belgian adını alan film projesi.

Projenin çekimlerinin ardından post production, yani kurgu, seslendirme, birleştirme, yazılama, basım, çoğaltım gibi konularını kapsayan süreci için Kickstarter’a gelen Smithfield Pictures, 25 bin dolarlık fonun, yardım sever sinema meraklıları tarafından karşılanıp karşılanmayacağını beklemeye başladı.

Yüzde 99’u tamam

3 Şubat 2018 itibarıyla 30 günlük sürede ulaşılması gereken 25 bin doların, yüzde 99’u kadarlık kısmı kadar bağış toplandı. Kalan 4 günlük sürede de rakamın hedeflenen meblağanın üzerine ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Neden fonladılar?

Peki insanlar neden filme bağışta bulundu? Öncelikle fikir hoşlarına gittiği için, ardından da bazı ödüllerin etkili olduğu da bir gerçek; örneğin 2.500 dolar bağış karşılığında IMDb.com’daki film künyesinde yer alma, 1.000 dolara filmin oyuncuları ve ekibiyle yemek, 10 dolar ve üzerinde filmin web sitesinde ‘özel teşekkür’ bölümünde yer alma gibi teşvik edici etkenler söz konusu.

En nihayetinde ise bu tür fonlama platformlarında, girişimin maddi gereksinimlerinin belli başlı kısımlarının karşılanabilmesi her zaman mümkün olabiliyor. Kickstarter, bu alanda ilham veren startup dostları arasında yer alıyor.