Erzurum Teknik Üniversitesi’ne girişimcilik merkezi

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında imzalanan proje ile Erzurum Teknik Üniversitesi’nde girişimcilik merkezi oluşturulacak.

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) ve Kalkınma Bakanlığı tarafından başarılı bulunan “ETÜ Kristal Girişimcilik Merkezi” isimli proje ile Erzurum Teknik Üniversitesi‘nde girişimcilik merkezi oluşturulacak. Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen’in katılımıyla imzalanan sözleşme ile proje hayata geçirildi.

Teknoloji odaklı iş fikirlerinin ticarileştirilmesi ve bölge dışına açılması konusunda girişimcilere destek olacak merkezin tüm bütçesi Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından karşılanacak. Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan girişimcilik merkezi ile girişimcilere ücretsiz ofis imkanı, mentörlük ve danışmanlık gibi birçok hizmet verilmesi amaçlanıyor.

Pilot il olarak seçilerek, genç girişimcilerin yetişmesi için kurulması hayata geçirilmesi planlanan proje toplam 18 ay sürecek. Bu proje süresince genç girişimciler birçok farklı konuda destek hizmeti alabilirken, uzman isimlerden eğitim alabilme hakkında da sahip olacaklar. ETÜ‘de açılacak olan girişimcilik merkezinde girişimciler, yeni bir iş fikrinin belirlenmesi, iş modellerinin kurgulanması gibi birçok farklı süreci deneyimleme şansına sahip olacaklar. Süreçler deneyim kazanma şansını yakalayacak girişimciler, fikir aşamasındaki girişimlerinin ya da ürünlerinin ticarileşme aşamasına kadar olan süreç boyunca girişimcilik merkezinde de destek görebilecekler.

Projenin tamamlanması ardından da Girişimcilik Merkezi, Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) bünyesinde faaliyetlerine devam edecek.