Dijital ortodonti girişiminin sıradaki hedefi dünyaya açılmak

Dijital ortodonti alanındaki teknoloji girişimi Orthero, büyüme hedefleri ile dikkat çekiyor.

Dişlerin çene kemiği üzerindeki estetik konumunun sağlanması, ortadonti tedavisinin kısa bir tanımı olabilir. Örneğin diş telleri bu alandaki tedavi metotları arasında yer alıyor. 2012’de İTÜ ARI Teknokent’te kurulan ve bugüne kadar 3 milyon TL yatırım alan Orthero ise ortadonti alanında geliştirdiği teknoloji ve ürünle tanınan yerli bir girişim.

Ortadonti tedavisinde, diş hekimlerinin zamandan tasarruf imkanı sunan Orthero, bunun için uygun hastaların diş yapısının 3D görüntüsünün alınmasını, 3D baskının alınarak kullanıma ve uygulamaya hazır hale getirilmesini, ardından da simülasyonlarla tedavinin devamındaki aşamaların görülmesini sağlıyor.

Sabit braketlere alternatif bir tedavi imkanı sunan Orthero’nun ilginç ekstraları da bulunuyor, bunlar arasında diş hekimlerinin mobil uygulama üzerinden bilgilendirme mesajları almaları, vaka tanımlamalarını görmeleri gibi fonksiyonlar da söz konusu.

Girişimin kurucu ortağı Seyyid Bucak, şimdiye kadar 10 binden fazla vakada yüzde 98 başarı yakaladıklarını, çalıştıkları hekim sayısının son bir yılda 5 kat artarak 1000’e ulaştığını bilgilerini paylaşarak hedeflerinin 2018 için 25 bin vaka olduğunu ve hekim sayılarını da 2 bin 500’e çıkarmak istediklerini belirtiyor. Bucak ayrıca yurt dışından hasta ve hekimlerinin kendilerine ulaştığını, yakın zamanda Arap Ülkeleri, İran ve Azerbaycan gibi pazarlara açılma planları olduğunu ifade ediyor.