Checklist Manifesto ve Girişimcilik

Atul Gawande, “Checklist Manifesto: İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi” isimli kitabında kontrol listelerinin öneminin altını çiziyor. Ben de bu kitaptan girişimciler için önemli mesajları derledim.

Gawande, yapılan işlerin karmaşıklaşması halinde bir şeylerin atlanabileceği ihtimalinin de yükselebileceğini söylüyor. Atlanan küçük bir detayın bütün süreci etkileyebileceğini söyleyen Gawande, sorunun ne olduğunun göründüğü kadar kolay bir şekilde anlaşılamadığının da altını çiziyor.

Yazar, kitabında bir girişimci için dikkat edilmesi gereken maddeleri açıklıyor. Girişimcilerin, çevresinden en iyi şekilde faydalanması gerektiğini belirten Gawande, böylece değerli katkılar edinebileceklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor. Bütün bunlar gerçekleşirken de kişiler arasındaki ilişkinin de etkili bir şekilde kullanılmalısı gerektiğine dikkat çekiyor.

Yazar, bir işi yaparken girişimcilerin tanıdığı insanlarla birlikte  çalışmalarını öneriyor. Ayrıca birbirlerini tanıyan kişilerin birlikte çalışması halinde yanlışlık çıkma ihtimalinin azalacağını vurguluyor.

Yazar, girişimin sürekli büyüme veya küresel hakimiyet gibi belirli stratejilerinin bulunması gerektiğini söyleyerek, belirli bir süre sonunda girişimini satmayı veya büyümeyi planlayan girişimlerin bu duruma göre hazırlanması gerektiğini de değiniyor.

Girişimcilerin kısa zamanda hızlı yol katetmesinin hem müşteri hem de potansiyel yatırımcı açısından önemli olduğunu belirten Gawande, girişimin belirli bir süre içinde belirli bir seviyeye ulaşırken sonuca odaklanılmasına da dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Gawande, son olarak bir girişimin başarılı olabilmesi için o girişime gerekli çalışma süresinin ayırılması, risk alınması ve bu esnada sabırlı kalmaya da özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.

Gawande’nin Checklist Manifesto: İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi kitabını başta tüm girişimcilere ve işlerini yoluna neden koyamadığınık merak edenlere şiddetle öneriyorum.

Bu yazı ilk olarak Ege Can Canko tarafından yazılmış olup, Medium hesabında yayınlanmıştır.

Kapak görseli alperiskender.com