Bu girişimin hedefi uzay!

Uzaya ticari uydu gibi araçların ulaştırılması için roket geliştiren Rocket Lab, ilk başarılı uçuşuna imza atmayı başardı.

Rocket Lab, uzaya çeşitli ticari uydu, vb. taşımacılığı için kurulmuş oldukça kompakt bir şirket. Hedefi, bu son derece niş alanda, ekonomik çözümler sunmak. Bu kapsamda Yeni Zelanda’da North Island bölgesinde yer alan Māhia yarımadasında, üzerinde 3 adet uydu bulunan bir roket fırlatıldı ve sonrasında yörüngeye ulaşıldı ve bununla birlikte kalkıştan sekiz buçuk dakika sonra taşınan uydular uzaya başarıyla bırakıldı.

Daha önceki roket uçuşunda elektrik arızası nedeniyle hedefe ulaşılamamıştı, böylelikle ilk başarılı uçuş gerçekleşmiş oldu. Düşük maliyetlerke küçük yükleri uzaya götürme hedefiyle kurulan girişim için büyük bir adım atıldı özetle.

Rocket Lab CEO’su ve kurucusu Peter Beck, yaptığı açıklamada ikinci deneme uçuşunda yörüngeye ulaşmanın kendi başına önemli olduğunu ve daha önce neredeyse eşi benzerinin görülmediğini ifade etti.

Rocket Lab, beş adet araca sahip ve yılda 50’den fazla fırlatma hedefi bulunuyor. Girişimin NASA, Spire, Planet, Moon Express, Spaceflight gibi öncü oluşumlardan gelen mühendisleri bulunuyor ve gelecekte uzaya dair taşımacılık alanında adından sıklıkla söz ettirecek gibi görünüyor.