Avrupa’da ülke nüfusuna göre ‘en girişimci’ ülke Estonya

Avrupa’da ülke nüfuslarına göre ‘en girişimci’ ülkeler sıralandı. Zirvede açık bir farkla Estonya yer alıyor.

Girişim ekosistemi Avrupa’da büyük bir hızla yükseliyor. Her geçen gün yeni girişimlerin sahne aldığı kıtada, bazı ülkeler ise bu alanda daha fazla öne çıkmayı başarıyor. Tüm Avrupa ülkelerini ele alan ve ülke nüfusu ile girişim sayılarına oranlayan Statista kaynaklı bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.

Buna göre Avrupa’da ülke nüfusuna göre en fazla girişime sahip olan ülke yüzde 19,4’lük oranla Estonya. En girişimci ülkeler sıralamasında Estonya’yı yüzde 14,2’yle Litvanya, yüzde 11,8’le Slovakya ve yüzde 9,9’la Hollanda takip ediyor.

Lüksemburg ise yüzde 9,1’lik oranıyla beşinci sırada yer alıyor, takipteki ülkeler ise yüzde 9,1’le 8,4 arasında sıralanan ve birbirlerine çok yakın oranlara sahip olan Hırvatistan, İrlanda, Polonya, İsviçre ile Birleşik Krallık. Kıbrıs, İsveç, Slovenya ve İspanya sıralamadaki diğer ülkeler.

Almanya Fransa ve İtalya gibi yüksek nüfuslu ülkelerin girişimci oranları ise nispeten daha düşük kalıyor. Bu ülkelerde oranlar sırasıyla yüzde 5,3; 4,3 ve 3,9.

En nihayetinde ise Avrupa’nın bir çok ülkesinde girişimci sayıları ülke nüfuslarına göre oransal açıdan artış eğilimi gösterek gelişimini devam ettiriyor.