Apple, son günlerde startup’ları heyecanlandırıyor!

Apple’ın son dönemde dünyanın her yerinden çok sayıda teknoloji startup’ını heyecan içinde bıraktığını biliyor muydunuz?

Apple, tarihi boyunca genellikle büyük satın alımlar yapmadı. Microsoft’un 26 milyar dolarlık LinkedIn satın alımı gibi büyük ölçekli operasyonlara karşın 2016’da Beats’i 3 milyar dolara bünyesine katmıştı örneğin. Bu satın alım, aynı zamanda Apple adına en yüksek meblağanın gözden çıkarıldığı anlaşma oldu. Peki tüm bunların dışında, son olarak Shazam’ı 400 milyon dolara satın alan şirketin, son dönemlerde dünyanın her yerinden çok sayıda teknoloji startup’ını heyecanlandırdığını biliyor muydunuz?

Bunun nedeni Apple’ın ABD dışındaki 250 milyar dolarlık nakit parasını değişen mevzuatlar sonrasında kendi ülkesine getirme planı. Bu denli ‘olağanüstü’ bir rakam, çoğu analiste göre Apple’ın şirket satın alımlarına ayıracağı milyarlarca dolar anlamına geliyor. Hatta kimi analistler, Netflix, Warner Bros ve hatta Tesla’yı satın alabileceğini dile getiriyorlar. Bizler açısından önemli nokta ise elbette startup’lar…

Şirketin özellikle sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi teknolojilere yönelik olarak bazı startup’ları satın alabileceği düşünülüyor. Bu noktada özellikle Silikon Vadisi’nde yazılım platformları açısından genel bir heyecanın söz konusu olduğunu belirtmemiz mümkün.

Merakla beklenen soru Apple’ın 130 milyar dolara yakın bir harcamayla Netflix veya 75 milyar dolara Tesla’yı satın alma olasılığının dışında hangi startup’ları gözüne kestirdiği… Önümüzdeki haftalarda/aylarda bu yönde çeşitli gelişmelerin yaşanma olasılığının yüksek olduğunu belirtelim.