Amazon’dan akıllı ev girişimine 61 milyon dolar

Amazon, Kanada merkezli akıllı ev girişimi Ecobee’ye 61 milyon dolar yatırımda bulundu.

90’larda internetin emekleme çağında başlattığı e-ticaret manevrası, atılatılan sayısız eşik ve bugün adeta rakipsiz konum. Amazon’un ve elbette kurucusu ‘ilginç kahkahalı milyarder’ Jeff Bezos’un kısa hikayesi. Bu dev şirket, her ne kadar Türkiye’de başlatmayı planladığı faaliyetlerine yönelik hazırlıklarıyla ülkemizde adından daha sık söz ettirse de küresel gündem farklı konularla şekilleniyor. İşte bu noktada Amazon, gerçekleştirdiği Ecobee yatırımıyla dikkat çekiyor.

Kanada merkezli akıllı termostat üreticisi Ecobee’ye 61 milyon dolarlık yatırımda bulunduğu kaydedilen Amazon, adeta ‘geleceğe’ yatırım yapıyor. E-ticaret devi, bir nevi Ecobee’yle gelirlerine ayrı bir parametre eklemeyi planlıyor olmalı. Çünkü kısa süre önce de akıllı ev ürünleriyle tanınan popüler marka Nest’in ürünlerini satmayacağını açıklamıştı. Dolayısıyla hem Ecobee satacak, hem de girişimin büyümesinden Amazon da kazançlı çıkacak.

Diğer taraftan Ecobee’de işler oldukça iyi gidiyor, girişim 61 milyon dolarlık Amazon adımı sonrası toplam yatırım tutarını 146 milyon dolar seviyesine çıkardı.

Akıllı evlere ilgi günümüzde her ne kadar çok yüksek boyutta olmasa da pazara yönelik gelecek beklentileri oldukça iyimser, 2017 yılında 27,5 milyar dolarlık küresel pazar büyüklüğünün 4 sene sonra 55 milyar dolara ulaşabileceği öngörülüyor.