AB, inovatif projelere toplam 3 milyar dolar hibe desteği sağlayacak

AB Komisyonu’nun Horizon2020 projesi, 2018’de başarılı girişimlere toplam 3 milyar dolar hibe desteği sağlayacak. Türkiye’den katılım gerçekleştirilebiliyor.

AB Komisyonu, Avrupa’nın en inovatif şirketlerine bu yıl 3 milyar Euro hibe desteği sağlayacak. 2014’ten günümüze kadar 10 bine yakın girişime 20 milyar dolara yakın destek sağlayan projenin adı Horizon2020. Bu yıl ki hibe desteğine hak kazanan girişimler, 30 kişilik jüri tarafından belirlenecek ve toplam 130 şirkete para yatırılacak.

İlk adımı 2014’te başlayan, Türkiye’den girişimlerin şimdiye kadar 70 milyon Euro’dan fazla fon elde ettiği proje, 2020 yılına kadar devam edecek, bu süre zarfında toplam 80 milyar Euro destek sağlanması hedefleniyor. Bu sene belirlenen rakam ise 3 milyar Euro

Ayrılan bu dev meblağa, teknolojik olarak dünyanın en iyileri arasında yer alabilecek potansiyele sahip girişimlere yakın. Üstelik başvuru sadece AB ülkeleriyle sınırlı değil, önceki yıllarda olduğu gibi AB üye ülkesi Türkiye’den de girişimciler başvuruda bulunabiliyor. Hibelerin yanı sıra projelerin ticari hal almasına yönelik mentorluk ve finansmana erişim destekleri de sunulacağı kaydediliyor. Peki başvurular nasıl gerçekleştiriliyor?Firmalara 3 fazda destek sağlanırken başvuru için ilk etapta 10 sayfalık iş planı gerekiyor. Fizibilite, vb. için başarılı fikirlere 50 bin Euro destek sunuluyor. İkinci faz, pilot uygulamaya gidilen yolda sağlanacak destekleri içeriyor. Bu aşamada 2,5 milyon Euro’ya kadar edinim mümkün. Üçüncü faz ise iki fazdan herhangi birinden destek kazanmış girişimlere sunulan eğitim, mentorluk ve finansmanı kapsıyor.

Horizon2020 Programı’nın Türkiye temsilcisi TÜBİTAK Ulusal Koordinasyon Ofisi, KOBİ Aracı programının her aşamasında Türk firmalara rehberlik sağlıyor. Ayrıca başarılı firmalar TÜBİTAK tarafından da ödüllendiriliyor.

Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.